8 jednoduchých DIY kroků, jak barvit průhledné záclony!

Barvení záclon se na první pohled zdá odstrašující, protože se děje tolik různých věcí najednou: výběr toho, jaký druh barev barviva nejlépe vyhovuje vašemu záclonovému materiálu; výpočet proporcí podle hmotnosti.

Poté vše důkladně promíchejte a promíchejte, aniž by se všude něco rozlilo. Nemějte však obavy, protože tento článek vás naučí, jak barvit průhledné záclony.

Vyberte si svůj čistý záclonový materiál k obarvení

Prvním krokem k barvení průsvitných záclon je výběr správného průsvitného materiálu. Ujistěte se, že vaše záclony jsou vyrobeny z materiálu, který lze barvit.

Například předtím, než jsem začal s barvením přírodní látky na okenní závěsy v mém bytě, zkontroloval jsem, jaké materiály byly použity a zda je lze barvit.

Měli byste si být vědomi toho, že ne všechna barviva jsou schopna zbarvit různé typy látek. Většina však bude mít stejné schopnosti a omezení. Nejlepších výsledků dosáhnete, když barvu před použitím na typ látky zkontrolujte. Je to proto, že mohou existovat určitá barviva, která to zvládnou lépe než ostatní.

Některé barvy nelze použít na tkaniny složené převážně z polyesteru nebo acetátu, ale některé syntetické materiály, jako je umělé hedvábí a nylon, mohou fungovat dobře.

Krok č. 1: Předpírka 

Prvním krokem k barvení průsvitných záclon je předpírka. Záclony je důležité před barvením předem vyprat. Zajišťuje odstranění všech povrchových úprav nebo nečistot a nebude narušovat to, jak se barvivo absorbuje do látky.

Předpírka pomáhá zajistit rovnoměrnější a správnou absorpci barvy odstraněním potenciálních zdrojů nerovnoměrného zabarvení u nových a starých tkanin. Používejte pouze mycí prostředek.

Aby záclony uschly, měli byste je zavěsit na dobře větrané místo a nedovolit, aby se s látkou dostala další vlhkost. Když jsou úplně suché nebo téměř suché, je čas na barvení!

Krok č. 2: Výběr barvy barviva

Když se rozhodnete pro barvení záclon, můžete si vybrat z bezpočtu různých barev. Nejlepší způsob je pravděpodobně jen prohlížení fotografií a recenzí každé barvy. Vyberte si však barvu, která odpovídá vašemu dekoru nebo vkusu!

Krok č. 3: Použijte odstraňovač barev

K vymytí přebytečné barvy použijte odstraňovač barvy

Pokyny pro odstranění barvy pomocí této sady jsou následující:

  • Naplňte vanu pračky do tří čtvrtin a přidejte 3–4 balíčky odstraňovače barviv.
  • Nechte záclony, které by měly být namočené ve vodě, nasáknout v pračce, dokud neztratí svou původní barvu; obvykle to postačí asi 10 minut, ale pokud máte odolné skvrny, které nelze vyprat, počkejte 30 minut, než je z pračky vypustíte. Po vypuštění je znovu vyperte bez pracího prostředku (nebo s použitím velmi minimálního množství) v cyklech za tepla/studena.

Krok č. 4: Vážení

Pro co nejpřesnější čtení zvažte záclony na váze. Použijte dvě velké nádoby po obou stranách váhy a važte se v jedné nádobě s ničím jiným připevněným než závěsem a držte jej vysoko tak, aby se úplně natáhl; poté opakujte postup pro druhou nádobu, která by měla být prázdná.

Je důležité mít na paměti při výpočtu hmotnosti na metr čtvereční nebo yardáž, protože tyto míry jsou založeny na celkové látce, včetně všech podšívky – jako jsou ty, které se nacházejí pod manžetami a lemy – a mohou zahrnovat více než to, co ukazuje z vnějšího pohledu, pokud jsou v nich všité kapsy. vnitřní podšívka atd.,

Pro světlé barvy, jako je bílá, budete potřebovat 2x více barviva ve srovnání s tmavšími barvami

Krok č. 5: Zjištění množství

Možná se ptáte, kolik práškových barviv by se mělo vejít do jednoho květináče? To závisí na tom, jakou barvu a intenzitu zbarvení je potřeba, ale obecně platí, že jedna krabice se vejde na libru (0,45 kg), která potřebuje obarvit – takže poměr směsi asi 10 dílů pigmentu:1 díl ředidla (např. 15 ml vody ).

Správně umírat

Je důležité si pamatovat, že všechny látky a oblečení budou vyžadovat různá množství vařící vody. Jako obecné pravidlo byste měli použít 3 galony (12 l) vody na každých 1 lb (450 g) látky.

Potřebné množství se může značně lišit v závislosti na materiálu; bavlna vyžaduje více tepla než vlna nebo hedvábí, protože rychleji absorbuje barvivo.

Krok č. 6: Příprava barviva

Rozdíl mezi tekutými a práškovými barvivy je důležitý, takže mohou být nutné různé metody přípravy. Tekuté barvivo obvykle vyžaduje intenzivní protřepání po dobu jedné minuty nebo déle, než je použijete; v pokynech na vašem barvivu bude uvedeno, co dělat v závislosti na značce, kterou používáte. Prášková barviva je třeba před použitím zcela rozpustit ve 2 šálcích (500 ml) horké vody.

Krok č. 7: Smíchejte barvivo

Dalším krokem, jak barvit průhledné záclony, je míchání barvy. Smíchejte barvivo v umyvadle nebo v pračce, přidejte vodu a a míchejte, dokud si nebudete jisti, že se zcela rozmíchalo v bezbarvé vodě.

Pro účinné barvení záclon se ujistěte, že voda je dostatečně horká, aby se barviva aktivovala.

Pokud můžete mokrý závěs namočit do teplé mýdlové vody, než je vložíte do vany nebo umyvadla plného vroucí vody z kohoutku, pomůže to dosáhnout rovnoměrnějších a čistějších výsledků s co nejmenším pouštěním barev.

Vložte závěsy do vany s barvicí lázní a namáčejte pět minut. pokud používáte pračku, spusťte cyklus odstřeďování a nezastavujte jej, dokud není dokončen, nebo použijte metodu ponoření, což je úplné ponoření pod hladinu vody, ale buďte opatrní, protože to může trvat 20-30 minut

Do vody ve vaší barvicí lázni přidejte ocet a sůl. Soli jsou nejlepší pro bavlnu, len, ramie a umělé hedvábí, zatímco bílý ocet byste měli používat s hedvábím, vlnou a nylonem, protože má mírně nižší pH, což pomáhá zintenzivnit barvy.

Přidejte 1 šálek (250 ml) buď tekutého pracího prostředku na 3 galony (12 l) vody spolu se solemi/octem, aby se během prvních 5 minut, kdy ještě nedochází k žádnému rozhýbání, snadněji pohybovaly ve vláknech látky. !

Pokud chcete vyrobit konkrétní barvu, namočte závěsy do barviva asi na dvě hodiny. Pokud to však nebude fungovat podle očekávání nebo přání, nechte je tam zůstat, dokud nedosáhnou vaší preference odstínu a jasu.

Záclony by měly být při barvení neustále promíchávány. Pokud látku barvíte strojově, nastavte cyklus na „třepání“ a pokračujte v míchání po určitou dobu. Pokud umíráte rukou ve vaně nebo dřezu, každých pár minut promíchejte s předmětem, jako je velká malířská tyč nebo deska.

Krok č. 8: Dokončení 

Posledním krokem, jak barvit průsvitné záclony, je dokončení. Po obarvení záclony nezapomeňte projít teplým pracím cyklem a vložte je do pračky.

Nastavte barvivo, přidejte prací prostředek s oblečením a proveďte jeden cyklus zahřátí na studený.

Důležité je závěsy vysušit, aby neplesnivěly.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak to udělat, by bylo vhodit je do sušičky a sušit v bubnové sušičce na nízkou úroveň, dokud úplně nevyschnou, nebo je pověsit ven na šňůru, kde to bude trvat asi jeden den na délku stopy v závislosti na povětrnostních podmínek, ale měla by se naplno vysílat maximálně po dvou dnech, pokud není předpovídán žádný déšť.

Závěr

Doufám, že při čtení tohoto článku jste se naučili barvit průhledné záclony. Kroky jsou jednoduché a nemusíte být profesionál. Dokonce i amatéři mohou odvést perfektní práci na tom, jak barvit průhledné záclony podle kroků v tomto zápisu.