7 efektivních tipů, jak předcházet plísním na vinylových obkladech

Ujistěte se, že se vaší zdi nedotýkají vinné révy ani větve stromů a nechte na ni dopadat přímé sluneční světlo. Toto jsou nejlepší způsoby, jak zabránit plísním na vinylových obkladech.

Tento materiál se mezi majiteli domů proslavil díky své estetické a rozumné ceně. Pokud o něj není řádně postaráno, může být náchylný k poškození vodou a tvorbě plísní.

Co jsou vinylové obklady?

Tento materiál je druhým nátěrem vašeho domu nad původními zdmi vašeho domova. Je vyroben z polyvinylchloridu (P.V.C.) a je to jeden z nejdostupnějších obkladových materiálů.

Je nenáročný na údržbu a snadno se instaluje. Proto několik majitelů domů miluje použití vinylových obkladů na vnější stěny.

Vinylové obklady také nepotřebují malování, takže jsou nákladově efektivnější než jiné materiály. Stínidla jsou zapečena do archů, takže se nesundají snadno.

Tyto povlečení přicházejí v béžových nebo pastelových barvách, takže je to dobrá volba pro domácnosti. Někteří výrobci také vyvíjejí sytější barvy pro různé budovy.

Příčiny plísní na vinylových obkladech

Nevýhodou vinylových obkladů je, že jsou náchylné k poškození vodou. K tomuto problému dochází, když se majitelé o materiál řádně nestarají. Vlhkost způsobená poškozením umožní vznik plísní a může být riskantní pro zdraví vaší rodiny.

Nedostatek slunečního světla

Stálý odstín může umožnit nasáknutí vlhkosti do vašeho vinylu. Tato vlhkost je perfektní živnou půdou pro plísně a jiné hniloby.

Stromová nebo vinná míza

Výsadba stromů příliš blízko vašich vleček může způsobit budoucí problémy. Aerosoly uvolňované těmito rostlinami se hromadí na vaší zdi a spóry plísní se živí organickým materiálem.

Příliš mnoho vlhkosti

Vinylové obklady jsou obecně vodotěsné, ale pokud voda sedí na povrchu příliš dlouho, může prosakovat mezerami ve vašem materiálu.

Co dělat, když zjistíte napadení plísní

Jakmile si všimnete známek plísně, musíte určit, jak vznikla, a opravit problémy.

1. Zkontrolujte odtokové potrubí a dešťové svody

Pokud na těchto trubkách zaznamenáte odkapávání, je třeba všechny nahromaděné nečistoty odcpat. Někdy může být zdroj na vaší střeše a stékal do vašich vleček.

Získejte odbornou pomoc s poškozenou střechou. Zde je průvodce cenami za opravu střechy.

2. Zkontrolujte ventilační kanály

Pára z těchto potrubí umožní prospívání plísní. Vždy zkontrolujte, zda ve výfuku není kondenzace.

3. Sledujte své postřikovače

Možná jste zavlažovače nainstalovali příliš blízko své zdi a nyní neustálá vlhkost umožňovala růst plísní. Proveďte řádné opravy postřikovačů a zajistěte, aby směřovaly pryč od stěn.

Proces krok za krokem při odstraňování plísní z vinylových obkladů

Nyní, když jste vyřešili problém s únikem, musíte ze svých stěn odstranit formu. Je to rychlý proces, který vyžaduje jednoduché chemikálie. Nezapomeňte použít rukavice, masku a brýle, abyste se chránili před létajícími spory.

Krok č. 1. Umyjte oblast

Umyjte uvolněné nečistoty pomocí tlakového čističe nebo zahradní hadice.

Krok č. 2. Naneste čisticí roztok

Můžete použít komerční čisticí prostředky, nebo si můžete vyrobit vlastní doma! Nejoblíbenějšími čisticími prostředky na plísně jsou:

  • Mýdlo na nádobí
  • Kyslíkové bělidlo
  • Bílý ocet
  • Běžné bělidlo

Před nanesením na vlečku nezapomeňte tyto přípravky zředit vodou.

Krok č. 3. Vydrhněte oblast

Použijte měkký kartáč nebo měkký hadřík a odstraňte všechny viditelné plísně.

Krok č. 4. Opláchněte oblast

K omytí čisticího prostředku použijte hadici. Nechte vlečku uschnout na slunci a máte hotovo.

Jak zabránit tvorbě plísní

Nejlepší věc, kterou může majitel domu udělat, je udržet své vlečky v bezpečí před poškozením vodou a plísní! Zde je několik tipů, které vám pomohou.

1. Mějte přímé sluneční světlo

Plíseň miluje vlhká a tmavá místa, takže se tomu vyhněte tím, že budete držet vlečky pod sluncem. Vysoké teploty mohou zabíjet spory, které se usazují na vašich zdech. Zde je průvodce „na jakou teplotu plíseň umírá“.

2. Ořízněte stromy a keře

Míza z těchto rostlin může vytvořit útočiště pro spóry plísní a udržování vaší zahrady čisté může zajistit přímé vystavení slunečnímu záření na vašich vlečkách.

3. Mějte pravidelný plán čištění

Čištění provádějte každých několik měsíců. Použijte D.I.Y. čisticí prostředky, které můžete najít doma, abyste ušetřili peníze.

4. Použijte čistič odolný proti plísním

Pokud se rozhodnete pro komerční čisticí prostředek, použijte ten, který je odolný proti plísním. Ochrání vaše vlečky před spory, které se vznášejí kolem.

5. Odstraňte mech

Mech může růst na vašich vlečkách, zvláště když k tomu není pravidelně. Tyto rostliny však zvlhčují strukturu a mohou být živnou půdou pro plísně.

6. Udržujte dešťové svody a větrací kanály

Únik z těchto trubek může způsobit poškození vodou a tvorbu plísní. Zkontrolujte, zda jsou v dobrém stavu bez prasklin.

7. Upravte postřikovače

Ujistěte se, že vaše postřikovače směřují od vaší vlečky, a neinstalujte je příliš blízko vašeho domu.

Závěr

Vinylové obklady jsou skvělým materiálem pro váš domov, ale mohou být zničeny napadením plísní. Musíte zabránit tomu, aby se tato vážná situace stala.

Pokud víte, jak zabránit vzniku plísní na vinylových obkladech, můžete udržovat stěny čisté. Váš krásný domov bude chráněn před plísní.