6 užitečných tipů, jak se snadno zbavit plísně na pivoňkách

Pivoňky jsou dlouhověké pohádkové rostliny, které nevyžadují velkou údržbu. Nicméně vědět, jak se zbavit plísně na pivoňkách, může zachránit den, protože mohou dostat houbová onemocnění.

Pivoňky mají voňavé, světlé a jemné okvětní lístky, díky kterým jsou zahrady báječné. Není škoda nechat padlí zničit krásu pivoněk?

Pokud máte nějaké problémy s plísní u vašich vzácných pivoněk, raději se podívejte na tento článek! Pomůžeme vám identifikovat plísně, jejich příčiny a jak se jich můžete zbavit.

Co způsobuje výskyt plísní v pivoňkách?

Pivoňky ztrácejí na kráse kvůli padlí. Toto houbové onemocnění se obvykle vyskytuje od konce jara do začátku léta.

Plíseň na pivoňkách se často vyskytuje v důsledku vysokých teplot s vysokou vlhkostí. Například léto s častými srážkami může vést k růstu plísní na rostlinách.

Navíc vysoká noční vlhkost umožňuje spórám růst, zatímco nízká denní vlhkost způsobuje, že se rozptýlí po ostatních rostlinách.

Pivoňky ve stínu jsou také náchylné k infekci plísní. Kvůli špatné cirkulaci vzduchu jsou k tomuto houbovému onemocnění náchylné i přerostlé a přeplněné rostliny.

Spory padlí se bohužel mohou přenášet hmyzem a vzduchem z jedné rostliny na druhou. Dokonce i vibrace z dešťových kapek mohou způsobit, že se tyto spory rozšíří do blízkých pivoněk.

Pokud chcete vědět, zda byly vaše pivoňky napadeny padlím, zde je návod, jak padlí identifikovat.

Co se stane s pivoňkami, když jsou infikovány plísní?

Padlí je často důsledkem růstu hub na rostlinách od konce června do září. Nezabíjí rostliny a květiny, ale činí je náchylnějšími k chorobám a škůdcům.

Infikované pivoňky mají tendenci slábnout, méně kvetou a rostou pomaleji. Začíná na spodních listech a brzy postihne celou rostlinu.

Plísně na pivoňkách také vedou k suchu a zabarvení. Vlivem padlí může květ zbělat nebo světle zešednout, zatímco listy mohou zežloutnout.

S těmito účinky se pivoňky stávají neatraktivními. Bude mít zkreslený nebo zakrnělý vzhled, který vypadá esteticky nepříjemně.

Kromě toho infikované pivoňky ztrácejí listy. Nakonec mohou z rostliny spadnout.

Padlí na pivoňkách naštěstí nevede u lidí k různým zdravotním problémům. Pokud chcete více podrobností o výskytu plísní v rostlinách, podívejte se na tento článek o tom, jak vypadá padlí.

Jak se můžete zbavit plísně v pivoňkách?

Pivoňky napadené plísní se bohužel léčí obtížně. V tomto případě může být jedinou odpovědí prevence.

Protože neexistuje žádný konkrétní způsob, jak vyléčit pivoňky s plísní, nabízíme vám tyto tipy. Nejlepší je zajistit, aby byly vaše pivoňky v bezpečí, než se do nich dostane plíseň.

Tip #1.Zvažte umístění pivoněk na plné slunce. Zajistěte také vynikající cirkulaci vzduchu ve vaší zahradě.

Tip #2.Během podzimního období odstraňte z infikovaných pivoněk všechny zbytky. Vyhnete se tak šíření plísně až do následujících měsíců.

Tip #3.Dokonalá hygiena také pomáhá zbavit se rizik růstu plísní. Infikované části pivoněk můžete odstraňovat a řezat každou sezónu.

Tip #4.Pivoňkám můžete také věnovat náležitou údržbu. Každé ráno je zalévejte, hnojte hnojivy a udržujte okolí čisté.

Tip č. 5.Pivoňky postříkejte fungicidy každých 10 až 14 dní, než se objeví plíseň. Pomáhá zabránit růstu padlí na vašich rostlinách.

Tip #6. Pokud umístění vaší zahrady způsobuje, že vaše rostliny jsou náchylné k plísním, zvažte jejich přesun na jiné místo. Ujistěte se, že je umístíte na vhodné místo, kde mohou lépe růst.

Jaké způsoby léčby můžete použít k odstranění plísní?

Vzhledem k tomu, že prevence je jediný způsob, jak se plísni vyhnout, zde je pět domácích prostředků, které můžete použít na tento problém s plísněmi. Můžete si vybrat, co vyhovuje vašim preferencím nebo co ve vaší situaci funguje nejlépe.

1. Fungicid proti padlí

Můžete použít organické fungicidy s obsahem síry. Funguje nejlépe jako prevence a léčba růstu plísní.

2. Směs jedlé sody

Budete muset smíchat jednu lžíci jedlé sody, půl lžičky tekutého mýdla a galon vody. Nezapomeňte na tekuté mýdlo nepoužívat detergenty.

3. Mléko

Vytvořte směs z jednoho dílu mléka a dvou až tří dílů vody. Toto řešení zabraňuje plísni a posiluje imunitní systém vašich pivoněk.

4. Hydrogenuhličitan draselný

Roztok hydrogenuhličitanu draselného funguje lépe než jedlá soda. K tomu budete muset smíchat jednu polévkovou lžíci hydrogenuhličitanu draselného a půl lžičky tekutého mýdla v jednom galonu vody.

5. Neemový olej

Nakonec můžete použít neemový olej tak, jak je. Pokud ne, můžete jej smíchat s jinými řešeními pro lepší výsledky.

Závěr

Vždy můžete zachovat krásu a vůni svých rostlin, když pochopíte tyto tipy, jak se zbavit plísně na pivoňkách. Ačkoli neexistují žádné konkrétní způsoby, jak toho dosáhnout, nejlepší možností je zabránit tomu.

Vždy pamatujte, že prevence je lepší než léčba!