6 jednoduchých tipů, jak zabránit plísním na oblečení ve skříni

V tomto článku se dozvíte, jak zabránit plísni na oblečení ve skříni pomocí vysoušedel nebo odvlhčovacích předmětů. Do tohoto článku jsme zahrnuli několik bodů o identifikaci a odstraňování plísní, takže čtěte až do konce!

plíseň na šatech

Plíseň může zdevastovat jakýkoli váš majetek, od nábytku až po oblečení. Nicméně to tak být nemusí. Seznamte se s příznaky a účinky plísní na oblečení, abyste předešli budoucím okolnostem rozsáhlého poškození plísní.

Jaký je zápach plesnivého oblečení?

Plesnivé oblečení páchne zatuchlině jako vlhký hadřík uložený příliš brzy. Pronikavý zápach zplesnivělých oděvů je způsoben odpadními plyny, které plíseň produkuje. Odpadní plyny se nazývají mikrobiální těkavé organické sloučeniny (MVOC).

Tyto MVOC způsobuje vodou poškozený porézní materiál. V tomto případě to může být způsobeno vodou, která poškozuje váš šatník. Může to být také kvůli vašemu vlhkému oblečení.

Pokud jde o růst plísní ve skříni, tento článek o příčinách plísní vám může pomoci objasnit některé věci. Pokud jste si však jisti, že hlavní příčinou je oblečení, přečtěte si tento článek až do konce.

Jen upozornění, černá plíseň je intenzivnější a škodlivá. Barvivo Stachybotrys je neuvěřitelně silné a jeho odpadní plyn produkuje toxiny.

Jaké účinky má plesnivé oblečení na lidi?

Plesnivé oblečení vede ke stejným příznakům jako u vašich ostatních věcí poškozených plísní. Být v jeho blízkosti vám však může více uškodit.

U těch, kteří jsou náchylní k plísním, mohou být účinky plesnivého oblečení výraznější. K plísním jsou náchylné děti, senioři a těhotné ženy. Lidé, kteří mají problémy s dýcháním a imunitním systémem, jsou také náchylní k plísním.

Příznaky v reakci na plíseň se mohou pohybovat od mírných až po závažné alergické reakce. Mírné příznaky zahrnují vyrážku a svědění nebo slzení očí.

Střední příznaky zahrnují svědění a dýchací potíže. Závažné se mohou pohybovat od dýchacích obtíží až po průjem.

Jaké jsou příznaky plísně na šatech?

Jedním z do očí bijících příznaků plesnivých šatních šatů jsou příznaky plísně, které můžete zaznamenat. Dalším způsobem, jak identifikovat plíseň na oblečení, je vůně.

Vzhledem k tomu, že oblečení je skladováno v uzavřeném prostoru, je zápach více zadržen v této oblasti. Když tedy otevřete svůj šatník, je nepravděpodobné, že by vám vůně unikla.

Plíseň na oblečení je také snadno rozpoznatelná díky jejímu účinku na oblečení. Zanechává odbarvenou skvrnu a má rozmazanou texturu; to určitě nepřehlédnete. Odstranění plísní z oblečení je nutné, proto zde je článek o odstraňování plísní na oblečení.

Způsoby, jak zabránit plísním na šatních skříních

Odstraňování plísní je zásadní, ale důležitější by měla být prevence plísní. Zde jsou způsoby, jak toho dosáhnout:

1. Ujistěte se, že je oblečení suché

Plísním se daří na vlhkých površích, takže k prevenci plísní patří zajištění toho, aby vaše oblečení bylo zcela suché. Pokud budete oblečení skladovat, když je mokré, až ho příště najdete, bude plné plísně.

Chcete-li oblečení vysušit, nechte je viset na prádelní šňůře pod sluncem. Pokud venku prší, vysušte je pomocí ventilátoru nebo fénu.

2. Zvažte vysoušedla

Vzhledem k tomu, že plíseň na oblečení může být také způsobena plísní na skříních, bude pro vás užitečné zvážit použití vysoušedel k udržení stavu sucha ve vaší skříni. Nejběžnějším vysoušedlem na trhu je silikagel.

Tato malá balení, která přicházejí s botami nebo jinými věcmi, jsou silikagel. Můžete si koupit i větší balení, která jsou lepší, pokud si je chcete dát do skříně.

Můžete také použít naftalínové kuličky, i když to technicky nejsou vysoušedla. Většina domácností je používá, protože zabraňují plísním a molům, které poškozují oblečení. Nevýhodou tohoto použití je zápach, který zanechávají na oblečení.

3. Používejte odvlhčovací předměty

Pokud nechcete používat vysoušedla, zde jsou další položky, které mohou pomoci odvlhčit oblečení ve vaší skříni.

4. Vrh pro kočičky

Je to vynikající alternativa k vysoušecím prostředkům, zvláště pokud máte domácí mazlíčky. Stačí dát malé množství steliva pro kočky do misky a umístit je do šatníku.

Účinně absorbuje vlhkost a zároveň zabraňuje zápachu. Takže tady opravdu trefíte dvě mouchy jednou ranou.

5. Odvlhčovač

Další možností je použití odvlhčovače. Je to dobře známé zařízení, které absorbuje vlhkost a udržuje vlhkost ve vaší místnosti. Funguje však na elektřinu a nemusí být tak ekologický jako ostatní možnosti.

6. Cihly na dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí je považováno za vysoušedlo, i když ne komerční. Dřevěné uhlí je účinný způsob, jak odvádět vlhkost a neutralizovat zatuchlý zápach.

Chcete-li to použít, zabalte cihly na dřevěné uhlí do látky. Poté jej uložte do skříně.

Závěr

Vědět, jak zabránit plísním na oblečení ve skříni, je skvělý způsob, jak se v budoucnu vyhnout rozsáhlému poškození plísní. Jak víte, plíseň může začít na jednom místě, ale lze ji snadno přenést na jiné povrchy.

Pokud nosíte plesnivé oblečení, může se dostat do nábytku vašeho domu. Z nábytku se může plíseň rozšířit na stěny a tak dále.