5 základních kroků, jak snadno opravit vodou poškozené tmavé dřevo

Jednou z nevýhod používání dřeva je jeho náchylnost k poškození vodou. Tato možnost by vám neměla překážet, proto se v tomto článku naučte, jak opravit vodou poškozené tmavé dřevo.

Kromě toho, že vás naučí opravovat dřevo poškozené vodou. Naučí vás také další tipy. Už se nemusíte starat o vodu a její otravný způsob ničení krásných dřevěných svítidel a konstrukčních nástrojů.

Můžete obnovit dřevo poškozené vodou?

Snad první otázka, která někoho napadne, jakmile si všimne poškození dřeva vodou, zní: je ještě naděje? Lze dřevo ještě opravit?

Upřímná a přímá odpověď na to by byla, že to závisí. Trvanlivost dřeva a tím i možnost jeho upevnění může ovlivnit několik faktorů.

Některé věci, které je třeba zvážit, by byly následující:

  • Jak bylo dřevo poškozeno? Bylo ponořeno do vody?
  • Jak dlouho bylo dřevo vystaveno vodě?
  • Kolik dřeva bylo v kontaktu s vodou?
  • Bylo dřevo vystaveno jiným kontaminantům?

Odpověď na tyto dotazy vám může pomoci určit, zda ještě můžete dřevo zachránit. Dřevo s nejmenší expozicí a dobou působení vody je nejpravděpodobněji opraveno.

Jak se však expozice zhoršuje a doba expozice se prodlužuje, možnost fixace dřeva klesá.

Jak opravit tmavé dřevo poškozené vodou

Máte dřevěné zařízení nebo konstrukci, která byla v kontaktu s vodou? Tyto kroky vám pomohou snadno opravit tmavé dřevo poškozené vodou.

Krok č. 1. Posoudit

Prvním krokem k upevnění vodou poškozeného tmavého dřeva je určit rozsah poškození. Výše uvedené průvodní otázky vám mohou pomoci zjistit, jak je dřevo poškozené.

Pokud nemůžete určit množství expozice a dobu expozice, můžete si také dávat pozor na jakékoli otoky, skvrny a další značky, které znamenají poškození vodou. Tmavé skvrny naznačují, že voda porušila tmel na dřevo.

Tato funkce může znamenat, že poškození je hrozné. Na druhé straně lehké skvrny naznačují, že poškození vodou je pouze na povrchu.

Někdy by mělo být poškozené dřevo raději vyměněno než opraveno. Proč? Dřevo může být oslabeno poškozením vodou.

To představuje hrozbu pro bezpečnost a zdraví člověka, takže je lepší je úplně vyměnit, než se je pokoušet opravit. Navíc někdy stojí oprava dřeva více než jeho výměna. Pokud máte obavy z nákladů, je dobré projít si pojistné krytí nebo se poradit se svým právníkem, zda škody uhradí pojištění.

Krok č. 2. Sušte

Poté, co zjistíte, zda je dřevo možné opravit, další věc, kterou budete chtít udělat, je vysušit ho. Poškozené dřevo můžete nechat jeden nebo dva dny na přímém slunci, nebo můžete také použít fén nebo horkovzdušnou pistoli.

Mějte na paměti, že tento krok by neměl být uspěchaný. Dřevo se může příliš rychle zlomit nebo pohnout.

Je důležité jít pomalu a mít se dřevem trpělivost. Před pokračováním dalších kroků se ujistěte, že je dřevo důkladně vysušeno.

Krok č. 3. Odstraňte skvrny

Jakmile dřevo uschne, bobtnání by se mělo výrazně snížit. Další věcí, na kterou je třeba se zaměřit, jsou skvrny.

Skvrny můžete odstranit třením směsi jedlé sody a vody na postižené místo. Pokud je tato směs neúspěšná, můžete také zkusit použít směs octa a olivového oleje, slané vody nebo dokonce zubní pasty.

Krok č. 4. Písek

Po zaschnutí a odstranění skvrn je dalším krokem broušení dřeva. K tomuto kroku můžete použít brusný papír nebo vysoce kvalitní pískový pás. Dbejte na to, abyste písek opatrně obrousili, aby nedošlo k poškození dřeva.

Krok č. 5. Pečeť

Posledním krokem k opravě vodou poškozeného tmavého dřeva je jeho utěsnění. Doporučuje se polyuretanový nátěr na mořské bázi, aby se v budoucnu zabránilo poškození vodou.

Polyuretan na mořské bázi je povlak používaný na lodích a doporučuje se také pro nábytek a jiná dřevěná zařízení. Po provedení tohoto kroku se můžete poplácat po zádech! Úspěšně jste obnovili vodou poškozené poškozené tmavé dřevo.

Další tipy pro údržbu

Kromě aplikace mořského polyuretanového tmelu na dřevo existují i ​​jiné způsoby, jak zabránit poškození vodou v budoucnu. Zde je několik nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout:

  • Vodu ihned setřete, když ji někdo vysype na dřevěný povrch.
  • Mokré nebo vlhké předměty okamžitě odstraňte z dřevěných povrchů.
  • Pravidelně kontrolujte netěsnosti nebo prasklé trubky, které by mohly dřevo poškodit.
  • Zajistěte, aby oblast nebyla příliš vlhká, protože to může také způsobit poškození vodou.
  • Při čištění dřevěných povrchů používejte spíše čisticí roztoky než vlhký hadr nebo mop.

Závěr

Nyní, když jste si vědomi toho, jak opravit vodou poškozené tmavé dřevo a dalších nezbytných tipů pro údržbu, už si o své dřevěné předměty nemusíte dělat starosti! Pamatujte si výše uvedené tipy a kroky opravy. Nakonec pracujte proaktivně v boji proti poškození vodou, nikoli reaktivně.