5 snadných kroků, jak se zbavit zápachu plísní ve starém domě

Pokud se chcete naučit, jak se zbavit zápachu plísní ve starém domě, musíte být připraveni prozkoumat, odkud se ten zatuchlý zápach bere, důkladně vyčistit prostor a vpustit dovnitř čerstvý vzduch. Vyzbrojte se silným žaludkem, obličejovou masku a spoustu trpělivosti a odhodlání, protože věci se zašpiní.

Co způsobuje zatuchlý zápach?

Vezměte na vědomí, že zatuchlý zápach, který vdechujete, není kouzlo, které přichází jen tak z ničeho nic. Někde ve vašem domě se tvoří plíseň a vy musíte vědět, jak rozpoznat, co to je.

Plíseň má obvykle podobu tenkého černého nebo bílého výrůstku. Je to nějak podobné hroznému zápachu hniloby dřeva.

Často je také zaměnitelný s tím, co známe jako plísně. Chcete-li mít více znalostí o plísních, podívejte se na tuto příručku o tom, „jak se vodní plísně reprodukují“.

Plísni se daří v podmínkách, kde je dostatek vlhkosti a nedostatečná ventilace vzduchu. Pokud váš starý dům začíná mít nepříjemný zápach jako shnilé dřevo, je nejvyšší čas zkontrolovat skryté povrchy, které mohou umožnit růst plísní a plísní.

Jak se zbavit zápachu plísní ve starém domě

Plíseň neovlivňuje jen váš starý dům; může také způsobit potíže vašemu zdraví a lidem kolem vás. Zdravotní problémy dýchacích cest mohou začít nebo se zhoršovat, čím déle vdechujete zápach plísně.

Je váš dům tmavý, vlhký a někde se vyskytuje netěsnost? Raději to zkontrolujte a ošetřete, jakmile to zjistíte, abyste zabránili zhoršení napadení plísní.

Krok č. 1. Najděte zdroj a otevřete jej

Zkontrolujte svůj starý dům, zda neroste plíseň. Můžete provést hloubkové hledání ve vaší koupelně a kuchyni, kde je největší pravděpodobnost úniku vody.

Podívejte se na garáž, sklep nebo půdu, protože tato místa obvykle nedostávají tolik světla jako ostatní části domu. Tmavé skvrny, zejména ty, které obvykle nemají dostatek návštěvníků, jsou ideální pro růst plísní.

Pokud jste zkontrolovali tato místa, možná budete chtít znovu zkontrolovat další oblasti, jako je obývací pokoj a ložnice, kde je možný prostor pro rozmnožování plísní. Dokonce i mokrý ručník ponechaný pod pohovkami a postelemi může přitahovat tyto houby a způsobit, že se po domě šíří zatuchlý zápach.

Jakmile zajistíte zdroj zápachu plísní a plísní, otevřete okna a dveře, aby zatuchlý vzduch mohl odejít a místo něj nastoupil čerstvý vzduch. Pokud je vůně příliš silná, vezměte si s sebou elektrické ventilátory a uveďte je do provozu.

Krok č. 2. Nechte zaschnout

Otevření dveří a oken a zapnutí elektrického ventilátoru jsou prvními kroky k vysušení celého prostoru. Sluneční světlo nepomáhá pouze odstranit vlhkost; je to také dobrý dezinfekční prostředek.

Kromě elektrického ventilátoru je dobré mít s sebou i odvlhčovač, který zajistí odvod vlhkosti ze vzduchu proudícího do místnosti.

Tím to však nekončí.

Musíte se ujistit, že pokud jsou v místnosti nějaké netěsné kohoutky a potrubí, můžete je opravit. Teprve když je zatékání opraveno a voda neumožní růst plísní, zajistíte, že vaše čištění, které je dalším krokem, nebude marné.

Krok č. 3. Hluboce vyčistěte zdroj

Jakmile je vše suché (od stěny až po podlahy a dokonce i uvnitř skříněk), můžete začít hloubkově čistit další věci v místnosti, na které se mohl zápach vázat.

Pokud je váš nábytek a příslušenství dřevěné, možná budete chtít nahlédnout do tohoto průvodce, jak zastavit plíseň na dřevě poškozeném vodou. Pokud je však váš nábytek z měkčího materiálu, jako jsou pohovky a čalounění, možná budete chtít je nechat profesionálně hloubkově vyčistit.

Zatuchlý zápach může velmi dobře pocházet z těchto měkkých povrchů, které během věků absorbovaly vlhkost. I tvrdé povrchy by však stále bylo potřeba co nejvíce kontrolovat a čistit dezinfekčním prostředkem.

Udělejte si čas, abyste také zametli prach a hloubkově vyčistili klimatizaci nebo jakýkoli filtrační systém. Zápach může pocházet také z těchto jednotek, takže je dobře vyčistěte.

Nezapomeňte vyklidit skříně, abyste zkontrolovali, zda nedochází k úniku na potrubí pod ním. Jakýkoli koberec můžete také přinést do profesionální čistírny nebo důkladně umýt stěny vašeho starého domu, než jej necháte zcela vyschnout.

Krok č. 4. Pořiďte si přírodní osvěžovač vzduchu

Skvělý osvěžující trik, který můžete použít, abyste se zbavili zápachu plísní, je připravit si hrnec s vroucí vodou s citronovou kůrou. Jakmile ucítíte nádhernou citrusovou vůni, vypněte oheň a opatrně postavte hrnec na místo, kde je zatuchlý zápach nejsilnější.

Nechte hrnec otevřený a nechte vůni pokrýt každou oblast místnosti. V blízkosti hrnce můžete mít také elektrický ventilátor pro lepší cirkulaci vzduchu.

Mezi další přírodní osvěžovače vzduchu, které můžete použít, patří destilovaný bílý ocet. Mějte po ruce lahvičku s rozprašovačem a naplňte ji buď převařenou vodou s citronem nebo octem a stříkejte.

Krok č. 5. Přineste neutralizátor vzduchu

Úniky jsou opraveny, místo je suché a vůně se postupně mění. Nezbývá než udržovat proudění vzduchu.

Pomohlo by pořídit si neutralizátor vzduchu, čističku nebo absorbér. Některé čističky jsou speciálně vyrobeny tak, aby se zbavily zatuchlého zápachu visícího ve vzduchu.

Další věci, které můžete použít k neutralizaci vzduchu v okolí, jsou aktivní uhlí a jedlá soda. Ty pohlcují pach v místnosti a musí být vyměněny zhruba každé dva týdny.

Pokud má místnost dobré větrací otvory, nechte ji čas od času otevřenou. V opačném případě nezapomeňte zapnout elektrické ventilátory, klimatizační jednotky nebo odvlhčovače, aby místo nebylo příliš vlhké.

Závěr

Někteří lidé prostě vědí, jak zajistit, aby jejich dům voněl. Pokud to nejste vy, je to také úplně v pořádku.

Je lepší pozdě než nikdy. Kromě toho zde mluvíme o starém domě.

Nyní, když víte, jak se zbavit zápachu plísní ve starém domě, je čas na obrovský projekt odstraňování plísní. Jděte do toho, otevřete okna a pusťte dovnitř čerstvý vzduch!