5 efektivních DIY kroků, jak odstranit plíseň z tapety

Poté, co jste viděli plísně na stěnách vašeho domu, možná vás zajímá, jak odstranit plíseň z tapety. Po delší dobu se na vaší tapetě mohou objevit oblasti plísní nebo plísní.

Odstranění plísní z tapety většinou nepředstavuje velkou výzvu, ale jakmile problém objevíte, je nezbytné jednat. Pokud se neléčí, tyto skvrny se jen zhorší a promění i ty nejmalebnější tapety v bolení očí.

V závislosti na tom, kolik sporů plísní narostlo, je možné, že je nebudete moci z tapety úplně odstranit. Pokud dokážete určit, proč se plíseň šíří, můžete zabránit jejímu budoucímu návratu.

Co způsobuje plíseň na tapetách?

Tapeta na vnějších stěnách zachycuje vodní páru, která může vést k plísním. Když je venku horko a uvnitř chladno, je řešení situace ještě náročnější.

Většina vlhkosti se tvoří na straně tapety, což nakonec vede k tvorbě plísní a rozkladu sádrokartonu.

Kromě toho jsou vlhkost a zdroj potravy dvě základní předpoklady pro růst a vývoj plísní. Forma se nanáší na papír a lepidlo; papír tedy funguje jako zdroj bílkovin.

Pokud pověsíte tapetu do koupelny nebo kuchyně, přizvete do prostoru vlhkost. Neměli byste být překvapeni, když uvidíte, že se na vaší tapetě kvůli těmto dvěma proměnným začnou vyvíjet drobné tmavé skvrny.

Jaké jsou známky růstu plísní na tapetě?

Plísním a plísním se daří v teplých a vlhkých podmínkách. Proto je tak důležité udržovat stálou úroveň vnitřní vlhkosti.

Odvlhčovač může pomoci udržet váš domov v suchu, pokud bydlíte ve vlhkém prostředí.

Objevení zelených, hnědých, oranžových nebo dokonce černých skvrn je nejzřetelnějším indikátorem problému s plísní. Existují však i méně zjevné ukazatele:

  • Odlupování nebo praskání barvy
  • Změna barvy
  • Opakující se „saze“ a jiné černé skvrny na povrchu
  • Stále roste
  • Mokré a zatuchlé aroma

Zde je návod, jak zjistit, co je zelená plíseň.

Když vodní pára narazí na studený povrch, zkondenzuje do kapaliny, což způsobí růst plísní na vašem základu nebo více vrstvách. Plísním se daří v koupelnách a prádelnách, protože jsou často vlhké.

Stěny a stropy v blízkosti filtračních systémů a jakékoli prostory s nedostatečně zabudovanou vířivkou nebo vanou jsou také vlhké zóny. Zde je další užitečný průvodce, jak odstranit černou plíseň v jacuzzi.

Jak odstraníte plíseň z tapety?

Krok #1. Čisticí roztok skládající se z 1 šálku vody a 1/2 šálku destilované, měli byste si předem připravit bílý ocet. Naplňte kbelík nebo rozprašovač do poloviny tímto roztokem.

Alternativní čisticí roztoky zahrnují kombinaci jedné kapky tea tree oleje s 1 šálkem vody, aby se vytvořil funkční čisticí roztok.

Krok č. 2. Pomocí čisté houby nastříkejte roztok, ponořte jej do nádoby a dobře vytlačte. Při čištění stěn si nezapomeňte nasadit ochranné rukavice, abyste měli ruce v bezpečí.

Krok č. 3. Pomocí houbičky jemně seškrábněte formu z formovaného povrchu. Ujistěte se, že řešení nepoškodí vaši tapetu tím, že jej otestujete na nenápadném místě.

Můžete to zkusit za dveřmi nebo v rohu domu. Je bezpečné pokračovat, pokud není tapeta poškozena.

Krok č. 4. Nenechávejte houbu namočit tapetu; místo toho ji pohybujte v malých kruzích. Měl by být mírně vlhký, ale ne rozmočený nebo podmáčený.

Krok č. 5. Použijte mýdlovou houbu namočenou ve sladké vodě a měkký ručník k otření stěny. Před opětovným mytím stěny ji nechte vyschnout na vzduchu.

Opakujte proces, používejte pouze tolik přípravku, aby navlhčil oblast, ale ne tolik, aby kapal. Pokračujte, dokud plíseň nezmizí.

Abyste se vyhnuli bublinám, nenechte tapetu při čištění příliš zvlhnout. Jakmile odstraníte všechny známky plísně, důkladně místo osušte.

Připomeňte členům rodiny, aby nechali otevřené okno nebo běžel ventilátor, dokud je na stěnách vidět vlhkost.

Jaké jsou negativní účinky plísní?

Plísně a plísně mohou mít širokou škálu účinků – od mírného obtěžování až po významný stavební problém, jehož oprava vyžaduje značné úsilí. Nejlepší na tom je, že jde obvykle spíše o vhodné proudění vzduchu a přímé sluneční světlo, než o velký stavební problém.

Tyto problémy jsou závažné pouze tehdy, jsou-li důsledkem nedostatečné instalace, špatné odolnosti vůči povětrnostním vlivům nebo vzlínající vlhkosti. Pokud máte vzlínající vlhkost, může to být příznak chatrné konstrukce a vyžaduje invazivní postupy mokré izolace.

V některých případech může být nutné odstranit podlahy a ponořit se do zdí. Je to také nebezpečné pro vaše zdraví, protože tyto houby mohou způsobit dýchací potíže, jako je astma nebo alergie.

Závěr

Doufáme, že jste byli schopni pochopit, jak odstranit plíseň z tapety. Pokud je plíseň obzvláště hrozná, možná budete chtít najmout odborníka, který může zkontrolovat váš domov a odstranit plíseň.

Pokud je místnost dobře větraná a okna jsou otevřená, měli byste být v pořádku.