4 základní způsoby, jak snadno otestovat plíseň ve sklepě

Pokud si všimnete legračního zápachu vycházejícího z vašeho sklepa, pravděpodobně je to kvůli plísni. Každý majitel domu musí vědět, jak otestovat plíseň ve sklepě, aby se zabránilo jejímu šíření uvnitř domu. Můžete to udělat mnoha způsoby, jako je získání sady na testování forem, kontrola netěsností nebo přivolání profesionála.

Suterén je jednou z nejzranitelnějších částí domu proti růstu plísní. Je to perfektní živná půda, protože je většinou tma a nemá žádné řádné větrání, aby vlhkost vyschla. Všichni víme, že kdykoli je vlhká oblast, určitě přijde plíseň, pokud s ní není správně ošetřeno.

Pokračujte ve čtení, abyste věděli, jak identifikovat plíseň, co hledat a jak ji léčit.

Jak vypadá plíseň?

Plíseň potřebuje tři věci, aby prosperovala. Potřebují odlehlé místo, kam dopadá co nejméně slunečního světla, vlhké prostředí a správnou teplotu. V domě lze nalézt několik typů plísní, jako je černá plíseň, Penicillium, mucor a tak dále.

Obvykle bude plíseň vypadat jako slizká nebo rozmazaná. Má nepravidelný tvar s výraznými barevnými skvrnami od černé, žluté, zelené, hnědé, šedé nebo bílé. Můžete si také všimnout, že z ní vychází štiplavý zápach.

Většina domů má v suterénu dřevěné podlahy. Tento materiál má však tendenci zadržovat vlhkost, která může přitahovat plísně. Zde je návod, jak rozpoznat plíseň na dřevěných podlahách.

4 způsoby, jak identifikovat plíseň ve sklepě

1. Zkontrolujte případné úniky potrubí

Jak již bylo řečeno, plísně rostou ve vlhkém prostředí. Takže zkontrolujte, zda v suterénu nejsou nějaké netěsnosti. Pokud nějakou uvidíte, možná už tam někde roste plíseň.

Před hledáním formy nejprve opravte netěsnost. Nedívejte se daleko od instalatérského úniku, protože plíseň bude vždy blízko zdroje vlhkosti. Měli byste také zkontrolovat, zda únik nepochází zvenčí, a poté jej opravit.

2. Dotkněte se oblasti nástrojem

Prvním pravidlem při odstraňování plísní je nikdy se jí nedotýkat holýma rukama. Přestože plíseň není toxická, některé druhy plísní produkují toxiny, které mohou dráždit pokožku a způsobit vyrážky a plísňové infekce. Nejlepší by bylo také nosit nějaké rukavice pro extra ochranu.

Jakmile najdete podezřelé místo, použijte šroubovák nebo malý nůž k prozkoumání oblasti. Pokud je dřevo měkké a opadává, pravděpodobně dochází k růstu plísní a začíná hnít.

3. Použijte testovací sadu forem

Dalším způsobem, jak zjistit, zda je ve vašem sklepě plíseň, je získat sadu na testování plísní. Existuje několik testovacích sad a každá má jiné pokyny. Ujistěte se, že sledujete štítek, abyste věděli, jak jej správně používat.

Některé soupravy zkontrolují kvalitu vzduchu, ale výsledky mohou vyžadovat více než tři dny. Existují soupravy na testování plísní podobné těhotenskému testu a mohou poskytnout výsledky během několika minut. Jednoduše otřete oblast a umístěte ji na dodané testovací destičky.

Pak hledejte řádky. Pokud není přítomna žádná plíseň, uvidíte jednu červenou čáru a dvě čáry pro pozitivní.

4. Zavolejte profesionálovi

Nejste si jisti, zda to chcete udělat sami? Pak zvažte najmutí společnosti na sanaci plísní. Získání některých profesionálních služeb vás může stát, ale buďte si jisti, že získáte definitivní výsledky a zabráníte tomu, aby se znovu vracely.

Začnou prohlídkou případných oblastí, kde může plíseň růst. Poté bude brzy následovat proces odstranění a zadržení. Budou také eliminovat štiplavý zápach a dezinfikovat okolní oblast, aby odstranily všechny skryté spory.

Jak léčit růst plísní

Než vytáhnete čisticí prostředky, musíte nejprve zkontrolovat zdroj vlhkosti ve sklepě. Jakmile to uděláte, získejte svou sadu nástrojů a okamžitě ji opravte. Tímto způsobem zabráníte případnému napadení plísní v budoucnu.

Poté smíchejte jednu čtvrtinu vody a půl šálku bělidla. Naneste na rozprašovač a aplikujte na postižené místo. Nejlepší by bylo, kdybyste místo neoplachovali, aby roztok mohl působit své kouzlo.

Poté oblast vydrhněte měkkým kartáčem, abyste odstranili viditelnou plíseň. Některé plísně se mohou dostat dovnitř stěn, jejichž odstranění může být obtížné. Možná budete chtít zkontrolovat tento článek o tom, jak odstranit plíseň z vnitřních stěn, abyste se o této situaci dozvěděli více.

Závěr

Plíseň je nejen špatná pro strukturální integritu domu, ale je také nebezpečná pro vaše zdraví. Naučit se, jak testovat plíseň v suterénu, může být v tomto scénáři skvělá dovednost. Jakmile máte podezření na růst plísní, je nezbytné okamžitě jednat!

Pokud však plánujete nabídnout svůj dům na prodej, bylo by lepší, když testování přenecháte profesionálům. Vědí, jak to udělat lépe a dokážou vám odborně poradit. Kromě toho můžete být také požádáni o najmutí služeb sanace plísní na základě smlouvy.