4 snadné kroky, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů

Kapalina nebo organismy byly společným nepřítelem papíru. Něco podobného se musí stát, abyste četli, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů.

Během významného období jsme zaznamenávali informace a znalosti na téměř jakýkoli plochý povrch. Od kamenů, kamenů, zvířecích kůží a papíru, neustálý vývoj médií, která používáme, také připravil jedinečnou cestu pro uchování takových dokumentů.

Vzhledem k tomu, že papír stále ztrácí své využití proti digitálním médiím, je mu věnována pozornost také kvůli jeho ochraně a informacím, které obsahuje, zejména proti tvorům, kteří se jím živí. Papír je rozložitelný; jako takový je častým cílem a oblíbencem hmyzu a mikroorganismů.

Kroky při odstraňování plísní v papírových dokumentech

Naneštěstí papír, zejména ten, který obsahuje dokumenty, které nepotřebujeme denně, je již napadený nebo dokonce poškozený dříve, než si toho všimneme. Pokud papírové dokumenty, které máte s sebou, obsahují houby, které produkují plíseň, zde je to, co musíte udělat, abyste je bezpečně zabili a odstranili.

Krok č. 1. Identifikujte a vyjměte papír s plísní

První položkou v tomto procesu představujeme nástroje, které vědí, které papíry jsou napadeny plísní, a oddělujeme je.

Plíseň je obvykle identifikována od jiných plísní kvůli jejímu bílému nebo šedobílému vzhledu, takže může být těžké je vidět na papíře. Kromě zraku si můžete všimnout jejich zatuchlého zápachu, který je silnější s větším výskytem plísní.

Plíseň může být na dotek hrubá a prášková. Nedoporučovali bychom však, abyste se jich dotýkali holýma rukama a riskovali tak alergické reakce.

Jakmile uvidíte plíseň na kusu papíru, můžete také odstranit hromadu, kde vznikla.

Měli byste provést segregaci těch s plísní tak, že je vyjmete, nejlépe na slunci (které může plíseň zabít), abyste zastavili suspendování spor. K těm zamořeným si pro jistotu vezměte nejbližší doklady nebo knihy.

Krok č. 2. Jemně vykartáčujte plíseň a vysajte zbytky

Poté, co vyjmete papíry s nebo máte podezření na růst plísní, můžete nyní začít čistit. Uchopte štětec s měkkými štětinami (nebo jakoukoli prachovku) a očistěte stránky, jednu po druhé, přední a zadní stranu.

Pokud to uděláte, plíseň a její spóry odpadnou, takže se ujistěte, že máte nasazené rukavice a masku, abyste se vyhnuli onemocnění. Nejlepší by bylo, kdybyste pracovali na otevřeném prostranství, aby vzduch nebyl hustě pokryt plísní a jejím zápachem.

Po vykartáčování všech dokumentů použijte HEPA vysavač k odstranění všech zaprášených plísní z papíru. Vysavač můžete přikrýt hadříkem, aby se papír neroztrhl.

Krok č. 3. Vyčistěte dokument bezpečným roztokem

Po vysávání jste si možná všimli, že na některých stránkách byly skvrny od plísně nebo jiných zdrojů. Tyto skvrny můžete na místě vyčistit jemným otřením čistým hadříkem, ale ujistěte se, že není mokrý, abyste riskovali poškrábání povrchu papíru.

Pokud se skvrna po setření neodstraní, vyzkoušejte trochu denaturačního alkoholu peroxidu vodíku s textem, který používá stejný inkoust jako váš dokument. Zkontrolujte, zda uvedené látky neředí, nešíří nebo nezbarvují inkoust.

Navlhčete čistý hadřík roztokem, který považujete za bezpečný, a vyčistěte s ním svůj dokument. Na papírové dokumenty nikdy nepoužívejte vodu.

Krok č. 4. Papíry osušte a uložte.

Poté, co byly dokumenty vyčištěny, můžete je nyní vysušit a uložit. Můžete to udělat sušením na vzduchu nebo pro vlhčí kusy; můžete jej položit na ručníky v místnosti s nízkou vlhkostí.

Uvědomte si, že umístěním na slunci nebo mikrovlnnou troubou může dojít k nadměrnému navlhnutí papíru a k jeho zkřehnutí; to znamená, že se mohou snadno zlomit, když se ohýbají. Použití takových sušicích technik také způsobí, že papír bude pomačkaný a deformovaný.

Chcete-li získat širší pohled, přečtěte si tento článek pojednávající o tom, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů.

Jak uchovávat papírové dokumenty, aby se zabránilo plísním

Poté, co jste prošli takovými potížemi s odstraňováním plísně, jsme si jisti, že byste to nechtěli dělat pokaždé, když se kolem vašich papírů objeví nějaké problematické spory. Za předpokladu, že jste postupovali dobře při provádění výše uvedených kroků, můžeme říci, že samotné dokumenty již neobsahují plíseň nebo spory, které by je mohly spustit.

Problém je pak v místnosti, kde je skladujete. Před opětovným vložením papírů, které jste pracně čistili, se ujistěte, že jste dobře upravili nastavení v úložné jednotce.

  • Nejprve musíte udělat kolečka a zajistit, aby žádné jiné povrchy nebyly pokryty plísní, aby se znovu nerozšířily na papíry. Zkontrolujte každou skříň a police a také podlahu.

Zde je článek o tom, jak odstranit plíseň z dřevěných podlah, jakmile je tam najdete.

  • Dále chcete mít místnost a její obsah neustále v suchu a při nízké vlhkosti. To je významný inhibitor pro organismy, které k přežití potřebují vodu.
  • Nakonec udržujte místnost a její obsah v čistotě. Pravidelné utírání prachu a čištění zabrání rašícím výtrusům ze všech uložených věcí.

Závěr

Zde jsme dokončili seznam kroků a tipů, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů. Jako vždy, pokud jsou neustále čisté (a suché), plíseň by na těchto vzácných dokumentech neměla být problémem.