4 snadné DIY kroky, jak odstranit plíseň ze sprchové malty

Plísně a plísně mají rády mokré a vlhké povrchy, takže by nemělo být žádným překvapením, že se musíte naučit odstraňovat plísně ze sprchové malty, stejně jako na každé jiné části vašeho domu. Vzhledem k tomu, že jsou docela vytrvalí, mohou zakořenit i v nejvzdálenějším koutě vašeho panství.

Jako druh plísně roste plíseň spory, které její houby používají k množení a šíření na nová místa. Vzhledem k tomu, že tyto spory jsou jako semena rostliny, spoléhají na média, jako je vzduch, aby je přenesly na vhodná místa, přičemž některé jsou schopné dormance, dokud se takového prostředí nedosáhne.

Ve vaší koupelně se častěji vyskytuje prostředí, které plísně vyžadují (teplota, vlhkost, nepřítomnost světla atd.), a proto tam můžete některé z nich vidět růst.

Kroky pro odstranění plísní ve sprše

Ať už na podlaze nebo stěnách, spárovací hmota ve sprše je vždy náchylná k nečistotám a jejich hromadění. Protože jej používáte pravidelně, udržování jeho stavu a čistoty musí být součástí vašeho plánu.

Pokud se na něm objeví houbové masy, jako je plíseň, zde je několik kroků, jak je důkladně odstranit:

Krok č. 1. Shromážděte všechny potřebné nástroje

U každého procesu, ať už jde o vytváření, údržbu nebo čištění, je v tomto případě nejlepší začít sami tím, že vše, co budete potřebovat, budete mít k dispozici poblíž. Pro tuto plíseň ve spárovací hmotě budete potřebovat houbu, kartáč, ocet a jedlou sodu, rozprašovač a stěrač na okna.

Ujistěte se, že nosíte také masku proti prachu a výparům a rukavice, pokud jste alergičtí.

Po shromáždění všech těch věcí je nejprve umístěte poblíž. Další věc, kterou musíte udělat, je vyprázdnit koupelnu; vyjměte všechny nepotřebné věci pro proces čištění.

Krok č. 2. Snižte množství plísní

Pokud je sprchový kout, který vás znepokojuje, ten, který používáte každý den, pak budeme předpokládat, že je v okolí jen malé množství plísní. Pokud se však jedná o koupelnu, která se nějakou dobu nepoužívala, měli byste plíseň nejprve vysát, pokud je suchá a hustá.

Můžete si také vzít houbu, namočit ji nejprve mýdlovou vodou a poté oblast otřít, abyste snížili množství plísní na dlaždicích. Pokud tak učiníte, získáte lepší přehled o všech spárách infikovaných plísní.

Vyvarujte se však přílišnému namáčení spárovací hmoty. Přece byste nechtěli, aby plíseň a její spory nasákly spárovací hmotu dále a hlouběji.

Krok č. 3. Odstraňte plíseň

Nyní k hlavnímu kroku, smíchejte 50% roztok octa s vodou a přeneste jej do rozprašovače. Můžete vytvořit koncentrovanější roztok; budete to však muset více opláchnout, abyste odstranili zápach.

Nastříkejte roztok nejprve na spárovací maltu s plísní, poté na zbytek spárovací hmoty v místnosti. Před kartáčováním ji tam nechte alespoň 15 minut nasáknout, aby dosáhla na celý objem spárovací hmoty.

Ocet je dobrým řešením pro čištění spárovací hmoty, takže jej můžete nanést na všechny ve sprše.

Krok č. 4. Naneste jedlou sodu, opláchněte a osušte

Po octovém roztoku můžete spárovací hmotu nejprve omýt mýdlem a vodou, pokud je zápach příliš silný. Po opláchnutí použijte stěrač na okna, abyste z dlaždic a spárovací hmoty vypustili co nejvíce vody.

Smíchejte dostatečné množství jedlé sody s vodou, abyste vytvořili tekutý roztok a položte jej na spárovací hmotu. To pomůže s jakoukoli skvrnou a odstraní veškerý olej na spárovací hmotě a zabije zbytky plísně.

Opláchněte koupelnu vodou, použijte stírač k odstranění stojaté vody a před vrácením vybavení nechte celý povrch oschnout.

Zde je článek o tom, jak se přirozeně zbavit zápachu plísní, abyste vyrovnali proces odstraňování plísní.

Můžete udělat spárovací hmotu znovu bílou?

Ano, můžete obnovit původní barvu spárovací hmoty dříve, pokud skvrny na ní nebyly příliš dlouho. Ocet a jedlá soda jsou některá z užitečných řešení při čištění spár, nejen od plísní, ale také od jiných nečistot, usazenin a bakteriálního nepořádku.

Mohou se objevit skvrny, které vyžadují intenzivnější čištění, na které můžete v omezeném počtu použít bělidlo nebo kyselinu chlorovodíkovou. Pokud jsou skvrny, se kterými se potýkáte, barvy nebo barvy, může výměna stát méně a vyžadovat od vás méně energie.

Jak často byste měli čistit spárovací maltu na dlaždice?

V ideálním případě musíte denně čistit spáru ve sprše a koupelnu jako celek, abyste se udrželi v čistotě. Můžete to udělat houbou a vhodným čisticím prostředkem na sprchu a otřít každý den před nebo po koupeli.

Koneckonců, ulpělé oleje a skvrny nečistot vyzvou spóry plísní, aby se zakořenily, takže neustálé udržování pořádku v místnosti také sníží potřebu intenzivního čištění. Nejlepší by bylo čistit koupelnu každý týden, protože spárovací hmota je porézní a snadno absorbuje vodu a vše, co nese.

Můžete si přečíst tento článek o tom, jak odstranit plíseň ze stropu koupelny, abyste dokončili svou povinnost čištění koupelny.

Závěr

Jsme hotovi! Nyní jste se plně naučili, jak odstraňovat plísně ze sprchové malty a udržovat sprchu čistou.

Pokud budete pokračovat v čištění, dobrý zvyk by měl plíseň udržet pryč.