4 kroky, jak prát váženou deku se skleněnými korálky

Vážené přikrývky mohou mít různé velikosti, a i když by je mnozí rádi vlastnili, ne každý ví, jak prát váženou přikrývku se skleněnými korálky nebo jinými váženými materiály.

Zatížené přikrývky by se měly prát třikrát až čtyřikrát ročně, takže pokud jste ještě nezkoušeli čistit to své, zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při praní přikrývek s hmotností.

Kroky, jak prát váženou přikrývku se skleněnými korálky

Krok č. 1. Předúprava

Důkladně zkontrolujte, zda na dece nejsou skvrny. Tyto skvrny budete muset před praním ošetřit, aby se během praní a sušení nezapékaly do látky.

Zkontrolujte také trhliny a poškození. Pokud nějaké najdete, před vložením přikrývky do pračky trhlinu opravte, abyste zabránili dalšímu poškození.

Krok č. 2. Ruční mytí

Zatíženou přikrývku můžete prát v pračce, ale budete muset zvážit její váhu a velikost, abyste zajistili, že nebude pro vaši pračku příliš těžká. Místo toho se rozhodněte pro ruční praní vážené přikrývky, abyste minimalizovali opotřebení.

Používejte jemný prací prostředek a vyhněte se používání drsných chemikálií, jako je bělidlo, které působí abrazivně na látku. Nezapomeňte zkontrolovat, z jaké látky je vaše vážená deka vyrobena.

Každý materiál se může lišit v návodu k praní. Nejlepší je řídit se pokyny výrobce, protože vědí, jak se o své výrobky starat.

Krok č. 3. Sušení na vzduchu

Zkontrolujte materiál ve vaší vážené přikrývce. Zatímco skleněné kuličky jsou bezpečné pro sušičky, polypeletová plniva mají tendenci se tavit, takže byste se při sušení měli vyvarovat použití vyšších teplot.

Chcete-li být v bezpečí, rozhodněte se místo toho pověsit svou váženou deku. Přikrývku zavěste rovnoměrně přes prádelní šňůru, aby si udržela svůj tvar.

Občas s ním trochu protřepejte, abyste mohli přerozdělit i plniva.

Krok č. 4. Žehlení

Jak již bylo zmíněno výše, mnoho materiálů vážených přikrývek by se mohlo při intenzivním teple roztavit, proto se vyhněte žehlení vážené přikrývky. Pokud tak učiníte, přikrývka se smrští nebo roztaví plast uvnitř.

Chcete-li skrýt nevzhledné vrásky, můžete se místo toho rozhodnout položit přikrývku přes zatíženou přikrývku.

Jaké faktory musíte vzít v úvahu při praní své vážené přikrývky?

Ujistěte se, že si zakoupíte omyvatelnou zátěžovou deku s polypelety, skleněnými korálky nebo výplněmi. Zatímco organické materiály jsou vynikající pro jiné produkty, nejsou tou nejlepší volbou pro vážené přikrývky, protože se rozloží, když navlhnou – což může také vést k plísním.

Vážené přikrývky obvykle přicházejí s pokyny k čištění od výrobců, protože oni znají své produkty nejlépe. Pokud však nemůžete najít návod ke své dece, zde je několik věcí, které musíte při praní zvážit.

  • Tkanina – Pro různé typy látek existují různé pokyny pro praní. Například bavlnu a flanel lze relativně snadno prát v ruce nebo v pračce, ale vlna je náchylná ke srážení, takže pokud je to možné, měla by se prát pouze ručně.
  • Výplně – Budete muset vzít v úvahu také výplně uvnitř vážené přikrývky, protože plastové poly pelety by neměly být vystaveny vysokým teplotám. Zároveň by se písek neměl často umývat, aby nedocházelo k hrudkům a nerovnoměrnému vysychání, které by mohlo způsobit nerovnoměrné rozložení hmotnosti.

Nejlepší by bylo, kdybyste byli opatrní při čištění rýže, fazolí nebo organických plniv, protože by se mohly při vystavení vodě rozmočit.

  • Hmotnost – Při praní je třeba vzít v úvahu také hmotnost přikrývky, protože by mohla být příliš těžká pro maximální náplň vaší pračky.

Pokud trváte na strojovém praní své vážené přikrývky, možná budete chtít hledat pračky komerční velikosti, které zvládnou prádlo o hmotnosti nad 20 liber.

  • Potah přikrývky – Potahy přikrývky jsou lehčí než vnitřní přikrývka, takže je můžete snadno prát v ruce nebo hodit do pračky. Budete však muset zvážit materiál, ze kterého je potah vyroben, aby nedošlo k poškození látky.

Jak udržujete svou váženou deku čistou?

Zatížené přikrývky by se měly prát třikrát až čtyřikrát ročně, ale někdy je budete muset čistit častěji, zvláště pokud jsou přítomny skvrny, prach nebo zatuchlý zápach.

Časté praní v pračce může zvýšit opotřebení a ovlivnit měkkost přikrývky, proto byste měli dbát na to, abyste ji udržovali co nejčistší.

  • Nedovolte domácím mazlíčkům spát s vámi v posteli

Mohou pouštět nebo zanechávat otisky špinavých tlapek na dece. Mohou také způsobit zápach nebo pachy na dece. Místo toho poskytněte svým mazlíčkům samostatné, pratelné prostěradlo, kde mohou spát.

  • Vyhněte se jídlu v posteli

Jídlo v posteli může způsobit skvrny na přikrývce, pokud nebudete opatrní. Vůně jídla má také tendenci přetrvávat na látce a nechcete, aby vaše deka většinu času voněla jako jídlo.

  • Použijte snímatelný kryt

Odnímatelné potahy ochrání vaši přikrývku před většinou skvrn a zápachu, takže nebudete muset často prát zatíženou přikrývku. Snímatelný kryt se navíc snadněji čistí a jeho výměna je mnohem levnější.

Závěr

Použití vážených přikrývek má spoustu výhod. Pokud však chcete, aby vám dlouho vydržely, musíte se o ně zvlášť starat.

Pokud nevíte, jak prát váženou přikrývku se skleněnými korálky nebo jinými neekologickými materiály uvnitř, je nejlepší nahlédnout do návodu k praní od výrobce, protože ten ví, co je pro danou věc nejlepší.