4 faktory, jak dlouho sušit desku OSB ve zdi poškozené vodou

Pokud je používáte jako obklady stěn, musíte vědět, jak dlouho sušit OSB desku ve zdi poškozené vodou. Pokud je necháte mokré příliš dlouho, může to usnadnit proces hniloby a tvorby plísní, což jsou poslední věci, které budete chtít ve svém domě.

Oriented Strand Board (OSB) lze použít v různých strukturách, jako jsou podlahy, opláštění stěn, střešní krytiny a dokonce i nábytek. Stejně jako dřevo je však tento materiál stále náchylný k hnilobě, i když jsou vyrobeny tak, aby byly voděodolné. Abychom vám pomohli překonat tuto situaci, poskytli jsme několik způsobů, které můžete pro své desky OSB udělat.

Co se stane, když se deska OSB namočí

Tato dřevěná prkna jsou navržena tak, aby odolala vodě, která je vždy v každém domě. I přesto se jim stále nedoporučuje vystavovat se nadměrné vlhkosti.

OSB má tendenci degradovat rychleji než jiné dřevěné materiály, když opakovaně vlhnou a schnou. Kromě toho jsou to věci, které by se také mohly stát, pokud by byly ponechány nechráněné před poškozením vodou:

Houbový růst

Vlhké OSB mohou podporovat růst hub, protože v nich již jsou spóry plísní. Minimální kontakt s vlhkostí může stále způsobit plísně, které začínají zevnitř.

Je třeba se jich zbavit co nejdříve, protože se rychle šíří. Plísně jsou také toxické a mohou vám a vašim rodinným příslušníkům ublížit s dýchacími problémy.

Naštěstí je lze odstranit pomocí směsi běžných pracích prostředků a vody. Můžete také použít bělidlo k dezinfekci oblasti a zabránit tomu, aby se v budoucnu vrátily.

Hnijící

OSB absorbuje vodu pomalým tempem, ale když to udělají, sušení může nějakou dobu trvat, než se odstraní veškerá vlhkost. Pomalý postup může způsobit hnilobu vnitřků opláštění, což nakonec ovlivní blízké desky.

Otok

K nabobtnání dochází, když desky absorbují příliš mnoho vlhkosti buď z kontaktu s vodou, nebo ze vzduchu. Ačkoli nezpůsobují netěsnosti, mohou vyvolat růst hub a hnilobu.

Stále to můžete opravit broušením okrajů a zesílené oblasti. Otok může také zmizet, pokud je deska zcela vysušená.

Kolik vlhkosti OSB snáší

Když přemýšlíte o tomto materiálu, je důležité si uvědomit, že OSB je voděodolný, ale není vodotěsný. Způsob, jakým jsou tyto desky specificky vyráběny, je mít minimální mezery mezi prameny. Jsou naplněny pryskyřičným lepidlem a voskem, aby byly pevnější a utěsněné.

Když jsou však desky rozřezány na kusy, hrany slouží jako otvor pro vlhkost. Nadměrná vlhkost způsobuje několik výsledků, které mohou vaše desky trvale poškodit.

Různé typy OSB dávají přednost atmosférickým podmínkám a určuje životnost vašich oplášťovacích desek. Toto jsou čtyři známky, o kterých byste měli vědět:

OSB/1

OSB/1 se obecně používá jako vnitřní panely a nábytkový materiál. Funguje dobře v suchých podmínkách.

OSB/2

OSB/2 jsou pevnější panely, které se většinou používají pro únosnost. Podobně jako v první třídě se nejlépe používají v suchých oblastech.

OSB/3

To lze také použít při zatížení, ale jsou vyrobeny tak, aby byly odolné proti vodě, takže fungují dobře ve vlhkých podmínkách.

OSB/4

Tato třída je těžká a funguje dobře v suchých i vlhkých podmínkách.

Ponechání OSB samotného by způsobilo jeho větší náchylnost k poškození vodou. Můžete použít barvu, vrstvy, skvrny nebo ošetření k prodloužení jeho životnosti. Pokud jsou používány venku a často vystaveny dešti, nakonec vyschnou, pokud jsou pokryty vrchním nátěrem.

Jak dlouho trvá, než OSB vyschne

V závislosti na množství vody, které proniklo do panelů, se liší počet dní, než může OSB zaschnout. Když je OSB vystaven přírodním živlům, jako je déšť a vlhkost, bez úpravy a ochrany, je možnost jeho degradace v průběhu času vysoká.

Namočené panely mohou schnout bez pomoci jakéhokoli zařízení až 8 týdnů. Pokud to trvá déle, otok může být vážný a může způsobit nevratné problémy. Můžete je také nechat přirozeně uschnout, pokud je zajištěno správné proudění vzduchu.

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste tomu zabránili:

1. Osušte je co nejdříve

Pokud víte, že OSB desky ve vaší domácnosti jsou vystaveny vodě, určitě je rychle vysušte. Nedovolte, aby voda měla čas proniknout do desek, protože i malé množství vlhkosti může panely výrazně změnit. Otřete přebytečnou vodu z povrchu.

2. Používejte ventilátory na sušení koberců a odvlhčovač

Fanoušci sušení koberců mohou proces sušení urychlit. V zásadě to podpoří proudění vzduchu, které pomůže rychlejšímu odpařování vlhkosti ze dřeva.

Pokud je uvnitř, otevřete okna a dveře pro lepší cirkulaci vzduchu. Můžete také použít odvlhčovač k odsávání suchého vzduchu do postiženého OBS.

3. Věnujte větší pozornost řezům a hranám

Hrany a řezy jsou více vystaveny, a zde se obvykle vkrádá voda. Při sušení desek zaměřte tlak více na hrany, abyste zajistili, že se dostanete i dovnitř.

4. Otestujte panely vlhkoměrem

Měřiče vlhkosti mohou pomoci určit vlhkost v OBS. Pomocí toho zjistíte, jak dlouho je potřeba desky schnout. Můžete také určit, zda lze OBS stále ukládat, nebo potřebuje úplnou výměnu.

Závěr

Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, jak dlouho sušit desku OSB ve zdi poškozené vodou, protože každá situace se liší. V závislosti na úrovni vlhkosti panelů se může pohybovat od hodin po dny a dokonce týdny. Nejlepší by bylo použít sušící nástroj, aby byl rychlejší a efektivnější.