V tomto článku se dozvíte tři způsoby, jak vyčistit plíseň z terakotových květináčů. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použít peroxid vodíku, ale pro každý případ jsme zahrnuli dvě alternativy. Čtěte dále, abyste poznali všechny tři metody!
Co jsou terakotové květináče?
Terakotové hrnce jsou hliněné hrnce, které mohou být neglazované nebo glazované. Nejvýraznějším znakem terakoty je její přirozená hnědooranžová barva.
Je porézní, což znamená, že může absorbovat vlhkost. Jeho porézní vlastnost pomáhá rostlině uvnitř, aby byla zdravá, protože vzduch a voda snadno procházejí jejími stěnami.
Kvůli jejich propustným vlastnostem jsou však během zimního období náchylné k zamrzání a praskání. Terakotové květináče jsou ideální pro sukulenty, kaktusy a další druhy rostlin, které žijí na sušší půdě.
Jak terakotové květináče plísní?
Terakotové květináče snadno plísní kvůli plísni, kterou absorbuje. Přijímá vlhkost z půdy a její stěny jsou porézní, díky čemuž je náchylná ke kontaminaci plísněmi.
Pokud je umístíte do míst se slabým osvětlením, plíseň pravděpodobně hnisá. Jejich přílišné zalévání také povede k růstu plísní.
Plíseň je v zahradách běžná. Zde je tedy článek o tom, jak se zbavit slizniční plísně v zahradách, který vám může pomoci udržet vaši zahradu bez plísní.
Jak zabránit růstu plísní v terakotových květináčích
Mytí a sušení terakotových květináčů je nejlepší způsob, jak zabránit růstu plísní. Vyhnout se nadměrnému zalévání je druhou nejlepší metodou, jak zabránit kontaminaci plísní v hliněných květináčích.
Plíseň v terakotových květináčích není jediným problémem při růstu plísní, protože se šíří. Pokud chováte pokojové rostliny, spory plísní již mohly infiltrovat váš domov.
Zde je článek o zabíjení spór plísní, který vám může pomoci. Pokud už plíseň v květináčích máte, pomůže vám další část tohoto článku.
3 způsoby čištění plísní v terakotových květináčích
Výměna vašich terakotových květináčů by měla být to poslední, co byste měli zvážit, když jsou kontaminované plísní; dezinfekce by měla být první. Zde jsou tedy tři způsoby čištění plísní.
Metoda č. 1. Použití octa
Krok č. 1. Odebrat
Chcete-li řádně vyčistit terakotové květináče, nejprve odstraňte půdu. Opatrně vyjměte rostlinu a její kořenový bal z květináče. Také se ujistěte, že je půda suchá; jinak budete mít co do činění s šmouhami bláta.
Krok č. 2. Čistý
Po odebrání rostliny a jejího kořenového balu odstraňte zbývající zeminu. Poté si vezměte kartáč a vyčistěte vnitřek terakotové nádoby.
Poté hliněný hrnec opláchněte a drhněte jej zevnitř i zvenku. Odstraňte odpad z plavidla co nejvíce.
Krok č. 3. Namočit
Ocet je dobrý zabiják plísní a dezinfekční prostředek, takže jeho použití při čištění plísní posetých květináčů je efektivní. Namáčení květináčů ve vaně se zředěným octem je účinné při odstraňování skvrn od plísní.
K přípravě roztoku připravte velkou vanu naplněnou vodou. Poté přidejte asi tři šálky bílého octa.
Poté vložte hrnce do vany a namočte je na 15 minut. Pokud jsou stále skvrny, vydrhněte je pastou z jedlé sody.
Chcete-li vyrobit pastu z jedlé sody, smíchejte jedlou sodu a vodu, abyste získali konzistenci podobnou krému na ruce. Poté naneste pastu na značky a nechte ji tam 15 minut. Po 15 minutách hrnec lehce vydrhněte.
Krok č. 4. Umýt
Nyní, když nedochází k tvorbě plísní, pojďme pracovat na obnovení struktury vašich terakotových květináčů. Použijte myčku na nádobí a poté hrnce náležitě umyjte.
Po umytí zjistíte, že vaše terakotové květináče mají lehkou lesklou texturu. A je to; nyní máte hliněné hrnce, které vypadají jako nové!
Metoda č. 2. Použití bělidla
Opakujte první dva kroky octové techniky a poté pokračujte touto metodou s bělící vodou.
Krok č. 1. Promícháme a namočíme
Smíchejte čtvrt šálku bělidla a pět galonů vody. Poté hrnce namočte do roztoku na třicet minut.
Krok č. 2. Umýt
Poté, co hrnce namočíte do bělidla, umyjte je třikrát až čtyřikrát čistou vodou. Poté je nechte několik hodin vyschnout na slunci.
Po dvou až třech dnech umístěte rostliny zpět do terakoty. Neumisťujte rostlinu ihned po vysušení květináčů, protože bělidlo nemusí zcela ustoupit.
Metoda č. 3. Pomocí peroxidu vodíku
Jedná se o energeticky nejúčinnější způsob čištění plísní z terakotových květináčů. Opakujte první dva kroky první techniky a poté pokračujte touto metodou.
Krok č. 1. Posypat
Dejte 3% peroxid vodíku do rozprašovače a nastříkejte jej na vnější stranu květináče. Nechte tekutinu usadit na terakotu.
Krok č. 2. Umýt
Poté, co necháte peroxid vodíku sedět na vnějšku nádoby, umyjte ji vodou a vydrhněte. Neprovádějte tuto metodu na přímém slunci, protože roztok bude neúčinný.
A je to; to jsou tři způsoby, jak můžete vyčistit plíseň z terakotových květináčů!
Závěr
Plíseň může být u rostlin přirozená. Přesto byste se měli naučit, jak vyčistit plíseň z terakotových květináčů.
Příliš mnoho rozkladu na hliněných nádobách totiž může vést ke snížení jejich povrchové hodnoty. Vede to pro vás i ke zdravotním problémům, takže plíseň z květináčů určitě očistěte!