3 nejlepší způsoby, jak odstranit plíseň z nábytkové textilie

V tomto článku se dozvíte, jak odstranit plíseň z nábytkové textilie. Tři způsoby, jak vymýtit plíseň, by bylo použití octa, bělidla a roztoků boraxu.

Kromě různých řešení se budeme také zabývat tím, jak se formy dostávají do nábytkové textilie. Nakonec budeme diskutovat o jeho krátkodobých a dlouhodobých účincích.

Tři způsoby, jak odstranit plíseň z nábytkové textilie

Přítomnost plísní v nábytkové tkanině má několik stinných stránek. Jedním z nich jsou zdravotní problémy, které sahají od kožních alergií až po problémy horních cest dýchacích. Když víme o drsných účincích plísní, je přirozené je chtít odstranit.

Metoda č. 1. Ocet

Ocet má antibakteriální sílu. Proto je vynikající při likvidaci plísní. Při používání octa ho musíte zředit vodou. Obě kapaliny by měly být smíchány ve stejných částech.

Po vytvoření řešení:

 • Přineste hadřík a namočte ho do směsi
 • Proveďte bodový test nábytkové textilie, abyste se ujistili, že nepoškodí váš materiál
 • Pokud ne, pokračujte v setí oblasti roztokem
 • Utřete hadřík a opláchněte jej při čištění nábytkové textilie. Po vyjmutí formy umyjte materiál čistou vodou, abyste odstranili přetrvávající ocet. Vysušte na slunci, aby spóry a vůně opustily látku.

  Metoda č. 2. Bělidlo

  Druhá metoda je nejznámější metodou likvidace plísní. Je však také známý pro změnu barvy látky. Bělidlo tedy můžete použít pouze s bílými tkaninami.

  Složení bělidla – chlornanu sodného – zajišťuje zničení všech spór plísní. Navzdory tomu je stále nutné jej zředit kvůli jeho síle. Bělidlo musíte smíchat s vodou a malým množstvím pracího prostředku v poměru 1:10:20.

  Směs by měla jeden díl pracího prostředku, deset dílů bělidla a dvacet dílů teplé vody. Po vytvoření roztoku na něj namočte kartáč s tuhými štětinami a poté látku vydrhněte. Po odstranění všech forem materiál vysušte na vzduchu.

  Metoda č. 3. Borax

  Protože bělidlo je potenciálně škodlivé pro vaši nábytkovou tkaninu, můžete místo toho použít borax. Nejprve musíte z materiálu vysát uvolněnou plíseň.

  Po vysávání vytvořte roztok boraxu smícháním ½ šálku boraxu se dvěma šálky horké vody. Navlékněte si rukavice a namočte čistý hadřík do směsi boraxu. Omotejte materiál a poté jej vetřete na postiženou látku.

  Směs z utěrky nechte vsáknout do nábytkové textilie, dokud plíseň nezmizí. Nakonec vše opláchněte vodou.

  Jak se formy dostanou na textilie nábytku?

  Abychom to zkrátili, plísně a plísně přitahují vlhké prostory. Obecně je plísní rostoucí na tkanině kmen Aspergillus, který se liší od plísně na stěnách nebo podlahách. Vzhled plísně na materiálu se může pohybovat od bílé po zeleno-černou, podobně jako plíseň na jídle.

  Důvod, proč má vaše nábytková tkanina plíseň, je pravděpodobně způsoben nedostatečným větráním nebo tam byl rozšířen. Pokud jsou například vaše stěny kontaminované plísní, bude pravděpodobně ovlivněn nábytek poblíž zdi.

  Spóry plísní se šíří vzduchem, takže není překvapením, že nábytková tkanina mimo postiženou zeď může být stále kontaminována plísní. Dalším důvodem by bylo, že kryt vašeho nábytku nebyl řádně vysušen, takže zůstal vlhký. To zase přitahuje plísně.

  Pokud je váš nábytek poškozený vodou, je pravděpodobné, že bude ovlivněna vaše nábytková tkanina. Zde je článek o tom, jak zachránit dřevěný nábytek před poškozením vodou, aby se zabránilo růstu plísní.

  Plísně z materiálu zjistíte podle zápachu. Vůně je obvykle zatuchlá a zemitá.

  Také by bylo těžké nechat ujít bílou nebo černou formu, která je přítomna ve vaší tkanině. Vidět bílý nebo černý růst na tkanině je špatným znakem dlouhodobých problémů s plísní.

  Účinky plísně na tkaninu

  Odborníci varovali lidi před škodlivými účinky plísní. Krátkodobé efekty závisí na reakci vašeho těla a množství plísní. Dlouhodobé efekty však takové rozlišování nemají.

  Když vdechnete výtrusy, může to způsobit dýchací potíže. To může být vážnější problém pro lidi s existujícími respiračními problémy. Kromě toho může plíseň také způsobit alergie.

  Pro dlouhodobé účinky může plíseň oslabit váš imunitní systém a učinit vás náchylnými k závažným infekcím. Plísně a plísně jsou pro děti nebezpečné, takže zde je článek o tom, jak zabránit plísni v kočárku.

  Nyní, když znáte krátkodobé a dlouhodobé účinky plísní, zhodnoťte kontaminaci plísní u vás doma. Pak se podle toho chovej. Pokud je poškození formy rozsáhlé, obraťte se na odborníka.

  Závěr

  Plíseň na tkanině je bezpochyby příčinou obav. Neměli byste z toho ale panikařit. Místo toho můžete provést jeden ze způsobů, jak odstranit plíseň z nábytkové textilie, který jsme napsali výše.

  Pokud je poškození plísní příliš velké nebo jste zvláště náchylní k plísním, můžete místo toho kontaktovat společnost zabývající se nápravou plísní. Ať tak či onak, doufáme, že jste v pořádku!