3 nejlepší DIY způsoby, jak odstranit skvrny od plísně ze spárovací hmoty

Existuje vysoká pravděpodobnost, že spárovací hmota ve vlhkých oblastech bude napadena plísní, takže si kladete otázku, jak odstranit skvrny od plísně z spárovací hmoty.

Nejen, že je nevzhledný, ale může s sebou přinést i nepříjemný zápach. Je dobré vědět, že existuje mnoho způsobů, jak odstranit plíseň a její skvrny ve spárovací hmotě.

Pokračujte ve čtení, pokud máte zájem dozvědět se více a dozvědět se více.

Co je plíseň?

Plíseň je druh houby prosperující ve vlhkém a vlhkém prostředí související s plísní. Oba mají nepopiratelné podobnosti, ale nezaměňujte je, protože nejsou stejné.

Cleanipedia definovala plíseň jako druh plísně, kategorii zahrnující malý druh hub. Může se objevit na různých površích materiálů.

Plíseň lze poznat podle plochého růstu na površích, které se zdají bílé až šedé. Zápach je podobný špinavým mokrým ponožkám nebo hnijícímu dřevu, ale je mírnější.

Další informace naleznete v tomto článku o tom, jak v domě najít zápach plísně.

Z hlediska zdravotní nebezpečnosti je plíseň výrazně méně nebezpečná než plíseň. Dlouhodobá expozice však může způsobit bolesti hlavy, kašel a potíže s dýcháním.

Proč se na spárovací hmotě vyvíjí plíseň?

Vzhledem k tomu, že pórovitost spárovací hmoty je velmi citlivá na mikroskopický růst, je to jedno z nejčastějších míst, kde mohou plísně růst. Dlaždice obvykle mohou nést spoustu vlhkosti, více pro ty, kteří jsou ve vlhkém a vlhkém prostředí.

Po vaření nebo mytí se často zanedbává čištění a sušení obkladů a spár mezi obklady. Pokud by pak byly dlaždice vlhké a nedocházelo k řádné cirkulaci vzduchu, mohlo se tam rychle rozmnožit plísně a plísně.

Nejlepší je zakročit, jakmile uvidíte, že spárovací hmota na vašich dlaždicích už vypadá ponuře, abyste neohrozili zdraví.

Chcete-li se dozvědět více, navštivte tento podrobný článek s názvem může zplesnivět spárovací hmota.

Čištění plísní a plísňových skvrn od spárovací hmoty

Před čištěním plísně od spárovací hmoty se ujistěte, že jste dobře připraveni. Začněte otevřením všech oken v oblasti, abyste zajistili správnou cirkulaci vzduchu.

Noste také ochranný oděv, ochranné rukavice, brýle a masky, abyste zajistili svou bezpečnost. Nyní si můžete vybrat, kterou z následujících metod chcete provést.

Metoda č. 1. Jedlá soda

Začněte přípravou pasty smícháním ½ šálku jedlé sody a mnoha lžiček vody. Měření můžete upravit, pokud nakonec dosáhnete snadno roztíratelné textury.

Poté můžete tuto pastu použít k okamžitému umístění přes plíseň ve spárovací hmotě. Nechte 10 minut odstát a jedlou sodu nechte udělat svou práci.

Nyní je čas vydrhnout pastu pokrytou plísní štětcem. Nakonec po důkladném vyčištění omyjte vodou.

Tento proces můžete zopakovat, pokud nějaká plíseň zůstane.

Metoda č. 2. Jedlá soda s peroxidem vodíku

K tomu si musíte připravit pastu z jedlé sody a peroxid vodíku. Pro výrobu pasty můžete použít stejný postup jako u prvního způsobu, tedy smíchat půl šálku jedlé sody a půl šálku vody.

Klidně provádějte úpravy, dokud nebudete moci vytvořit pastu.

Pastu z jedlé sody naneste přímo na spárovací hmotu zasaženou plísní. Poté nalijte na pastu peroxid vodíku.

Po několika minutách pastu vydrhněte kartáčem. Nakonec opláchněte vodou.

Pokud je to nutné, proces opakujte.

Metoda č. 3. Bílý ocet

Nejlépe je, když použijete destilovaný bílý ocet. Umístěte ocet do rozprašovače.

Nastříkejte ocet na plíseň u spárovací hmoty a nechte asi půl hodiny stát. Poté, co jej necháte nasáknout octem, začněte postižené místo jemně drhnout pomocí kartáče.

Podruhé opakujte nástřik, namáčení, kartáčování. Nakonec jej omyjte teplou vodou.

V tomto článku se také můžete dozvědět, jak vyrobit odstraňovač plísní a plísní dlaždice, jako další způsob čištění plísní.

Konkrétní způsob odstranění skvrn od plísně

Pro odstranění plísňových skvrn můžete použít kyslíkové bělidlo nebo chlorové bělidlo.

Roztok nastříkejte přímo na spárovací maltu se skvrnami a poté nechte několik minut stranou. Opláchněte ji teplou vodou.

Pokud skvrny zůstaly, opakujte proces. Skvrny by pak měly zmizet.

Můžete se rozhodnout vyměnit spárovací hmotu za novou, ale toto by měl být váš poslední postup.

Zabraňte vzniku plísní ve spárovací hmotě

Přesto je odstrašování lepší než léčba, takže i když je to brzy, můžete také jednat. Pokud nechcete, aby se do spáry na dlaždice zamořila plíseň, zvažte následující jednoduché tipy:

  • Nechte dveře a okna koupelny a kuchyně otevřené, aby mohl vzduch proudit.
  • Používejte odvlhčovače.
  • Používejte chemikálie, které mohou zabránit plísním.
  • Dlaždice udržujte čisté pravidelným drhnutím.
  • Opravte úniky vody a další zdroje nadměrné vlhkosti.
  • Vyzkoušejte na spárovací maltu nanést silikonový tmel.
  • Závěr

    Plíseň roste ve vlhkém a vlhkém prostředí; dlaždice a spárovací hmoty ve vaší kuchyni, koupelně nebo prádelně jsou na to náchylnější. Se správnými metodami budete vědět, jak odstranit plísňové skvrny ze spárovací hmoty a dokonce zabránit jejich návratu.

    Pomocí různých výše uvedených metod můžete vyzkoušet, která je pro vás nejlepší. Pokud to uděláte správně, už se nebudete muset bát.