2 jednoduché kroky, jak snadno opravit vodou poškozený motor

Pokud se vaše auto nějak vystavilo nadměrné vlhkosti a dalším incidentům souvisejícím s vodou, pravděpodobně si říkáte, jak opravit vodou poškozený motor. Přestože můžete občas vyčistit motor auta vodou, jsou správné znalosti a bezpečnostní opatření zásadní. Obvykle je lepší nechat motor vyčistit odborníkem, než abyste to dělali sami.

Voda se však v dané situaci může stále dostat k motoru vašeho auta. Zde je to, co můžete udělat, abyste zkontrolovali motor na poškození vodou a opravili ho na předchozí slávu.

Jak voda poškozuje motor automobilu

Existuje mnoho potenciálních kořenů poškození vodou v motorech, ale nejčastějším zdrojem jsou záplavy a nadměrná kondenzace.

Záplava

Pokud žijete někde s častými záplavami, je vaše auto náchylné k poškození vodou. Motor nemůže delší dobu zvlhnout, protože může poškodit jeho citlivé součásti a kabeláž.

Pokud bylo auto ponořeno, mohla by voda sedět několik dní, i když byla odtažena nebo vysušena venku. To může způsobit různé problémy v motoru a motorech, hnacím ústrojí a elektronických součástech.

Většina automobilů má komplexní pojištění, které je chrání před všemi druhy nehod, jako jsou odcizení, autonehody a poškození vodou. Díly, které původně nebyly součástí auta, jako jsou odnímatelné vysílačky a další pomůcky, však nejsou zahrnuty v pojistném krytí.

Záplavy ve slané vodě jsou ještě horší, protože většina automobilových odborníků tvrdí, že moderní auta zaplavená slanou vodou jsou považována za neopravitelná. Motory poškozené slanou vodou nemají téměř žádnou šanci na opravu. Bylo by mnohem lepší získat nový než přestavět zatopené auto.

Kondenzace

Malé množství kondenzace je v motorovém prostoru normální. Můžete vidět kapající vodu pod autem, ale je to pravděpodobně způsobeno systémem klimatizace a není se čeho obávat. Problém však začíná, když dochází k velkému objemu kondenzace.

Většina aut obsahuje topení. Motor auta se také zahřívá, ale je zde chladicí kapalina motoru, aby se nepřehřál. Když se chladicí kapalina nějak dostala do spalovací komory, shořela by vedle paliva.

Pokud to nebude okamžitě vyřešeno, může to vážně poškodit motor. Pokud máte pouze podezření na možný problém, je nejlepší nechat si auto hned zkontrolovat. Bezobslužné problémy zhorší stávající situaci a jejich oprava by stála více.

Někdy může kondenzace proniknout i do vnitřních částí vozu. Může vytvořit zákal na čelním skle a způsobit poškození kožených autosedaček vodou.

Co dělat s motorem poškozeným vodou

Pokud víte, že voda může poškodit motor vašeho auta, udělejte to.

1. Vyhodnoťte situaci

Pokud se vaše auto zcela ponoří pod vodu, ještě nepropadejte panice. Někteří výrobci umisťují motor do těsného prostoru, kde voda nemůže snadno proniknout.

Nestartujte auto, pokud si nejste jisti jeho stavem uvnitř. Když do válce vstupuje větší objem vody, může dojít k hydrolocku. Stává se to, když kapalina zabrání pístu dokončit dráhu, nezbytnou pro funkci motoru.

2. Hledejte známky poškození vodou

Předpokládat poškození vodou v případě netěsností není správné. Úniky vody mohou znamenat různé věci a některé z nich nejsou škodlivé. Pokud však při hodnocení situace zjistíte něco podezřelého, měli byste začít hledat známky poškození vodou.

Nejprve zkontrolujte vzduchový filtr. Pokud je mokro, pak je to jedno ze znamení.

Voda jím může projít a dostat se až ke komponentám motoru. Měli byste také zkontrolovat měrku oleje, protože voda může proniknout do klikové skříně a způsobit, že olej vypadá mléčně.

Je nutné zkontrolovat palivový systém, chladicí kapalinu a posilovač řízení. Vypusťte palivové potrubí do pánve a hledejte známky kontaminace vodou.

Oprava motoru poškozeného vodou

Po počátečních opatřeních při čištění vodou poškozeného auta je čas opravit poškození jeho motoru. Nejprve odpojte baterii a odložte ji. Odstraňte kryty motoru a odkrytý povrch důkladně osušte.

Krok č. 1. Demontujte zapalovací svíčky a spusťte motor ručně. To bude stříkat sedění mimo oblast, dokud se písty opět nedostanou do nejvyššího bodu. K osušení hlubších částí, kde je ještě voda, můžete použít ručník nebo vysavač.

Krok č. 2. Vyměňte olej a vyměňte filtr. Tím se odstraní kontaminace vody a sníží se riziko dalšího poškození. Vyměňte pojistky a zapalovací svíčky a zkuste nastartovat motor.

Nechte jej několik minut běžet a poté jej vypněte. Znovu zkontrolujte olejovou nádrž a zjistěte, zda je ještě voda.

Kdy je čas vzdát se motoru poškozeného vodou

Pokud nemůžete problém vyřešit sami, měli byste ho přinést mechanikovi, aby ho nechal zkontrolovat. Pokud je však poškození závažné a bude vyžadovat výměnu, bylo by nejlepší to vzdát. Přestavba by vás stála více a nejste si jisti, zda se to vůbec vyplatí.

Rovněž poškození mořské vody pravděpodobně způsobí smrt automobilu. Pokud je to váš případ, bylo by jediným řešením jeho ukončení.

Závěr

Vědět, jak opravit vodou poškozený motor, je pohodlné jakýmkoli způsobem. Automobily procházejí několika nehodami souvisejícími s vodou. Když víte, jak spravovat a řešit problémy s motorem, můžete ušetřit více peněz a času, než chodit do autoservisu.

Pokud je však poškození vážné, poraďte se s odborníkem, který vám pomůže zachránit motor vašeho auta.