2 jednoduché kroky, jak odstranit plíseň ze stropu koupelny

Plíseň je slovo o šesti písmenech, které můžeme v koupelnách zaznamenat až příliš často. Přečtěte si, jak odstranit plíseň ze stropu koupelny a zabránit jejímu návratu.

Plísni se daří v teplých a vlhkých oblastech, jako je koupelna, a může růst téměř na jakémkoli povrchu. Jakmile to zjistíte, čištění plísní v koupelně může být obtížný úkol.

Chcete-li osvěžit svou koupelnu, postupujte podle našich návrhů na čištění plísní, včetně položek k použití, pokynů pro konkrétní povrchy a zásadních preventivních strategií. Budete chtít mít naprostou jistotu, že dostanete vše, abyste se nemuseli neustále potýkat s plísní v koupelně.

Tip: Pokud máte podezření, že vaše toaleta obsahuje černou plíseň (Stachybotrys chartarum), nechte ji otestovat odborníkem, protože můžete mít větší problém na rukou. Pokud nálezy odhalí další běžné plísně v domácnosti, postupujte podle našich pokynů k čištění.

Čisticí prostředky pro koupelny na odstraňování plísní

Při použití jakéhokoli čisticího prostředku na plísně v koupelně používejte rukavice a pracujte na dobře větraném místě. Čištění plísní může uvolnit spóry plísní do vzduchu, proto se doporučuje nosit masku.

Zde je související článek o tom, jak dostat z ručníků zápach plísně, který vám pomůže na cestě.

Několik řešení na trhu tvrdí, že zabíjejí plísně, ale obyčejné staré mýdlo a voda (spolu s trochou tuku na lokty) obecně stačí. Můžete si také připravit svůj vlastní roztok na čištění plísní v koupelně s každodenními výrobky pro domácnost.

1. Borax

Přirozenou technikou pro odstranění plísní v koupelně je použití boraxu, bílého minerálního prášku. Smíchejte jeden galon vlažné vody plus jeden šálek boraxu a naplňte lahvičku s rozprašovačem do poloviny roztokem.

Nastříkejte ihned na čištěný povrch. Skvrny od plísní a plísní můžete odstranit kartáčem, houbou nebo čistým hadrem: vytřete dlaždice nebo vinylové podlahy zbývajícím boraxovým čističem plísní.

2. Bělidlo

Bělidlo je další užitečnou alternativou pro vymýcení skvrn od plísní a plísní v koupelně, ale pouze v dobře větraném prostředí. Když pracujete s bělidlem, zapněte odsávací ventilátor nebo otevřete okno.

Neporézní povrchy, jako jsou umyvadla, vany, toalety a sprchy, lze čistit roztokem bělidla k vodě v poměru 1:10, ale neměli byste jej používat k čištění plísní ze stropu nebo stěn.

3. Destilovaný ocet

Čištění plísní v koupelně destilovaným bílým octem je přirozenou možností. Použijte jej přímo na sprchovou hlavici, odtok nebo toaletu nebo jej zřeďte na čištění dlaždic.

I když neředěný bílý ocet nemusí mít příjemnou vůni, je to vynikající čistič plísní a plísní.

Počkejte přibližně 10 minut, než se ocet usadí na postiženém místě, než ho setřete houbou nebo hadrem. Vydrhněte štětinovým kartáčem, abyste odstranili nepoddajnou plíseň.

Čištění plísní a plísní na stropě koupelny

Kdykoli si všimnete, že na stropě vaší koupelny rostou plísně nebo plísně, měli byste udělat dvě věci.

Krok č. 1. Určete zdroj

Dochází k úniku vody přes toaletu? Pokud je tomu tak, opravte netěsnost před odstraněním plísně ze stropu koupelny.

Pokud je zdrojem plísní vlhkost v koupelně, zvažte instalaci odtahového ventilátoru nebo spuštění odvlhčovače, abyste snížili teplo a vlhkost.

Krok č. 2. Čištění plísně ze stropu koupelny

Začněte tím, že do postižené oblasti nalijete roztok octa. Nastříkejte ocet přímo na strop a otřete čistým hadříkem, pokud je strop pokrytý barvou nebo možná jinou povrchovou úpravou, která umožňuje drhnutí.

Pokud ne, bude třeba dotčenou část stropu seškrábnout a vyměnit. Odstraňování plísní z texturovaného stropu je práce, kterou je nejlepší přenechat profesionálům, protože vyžaduje použití specifických ventilačních masek a bezpečnostních oděvů.

Další tipy, jak se zbavit plísně, si můžete přečíst v tomto článku „Proč moje pračka páchne jako plíseň“.

Odstranění plísní ze stěn koupelny

Odstranění plísní a plísní ze stěn mýdlem a vodou nebo octem ve spreji je podobné jako čištění plísní na stropech koupelny. Pokud jsou vaše malované stěny drhnout, můžete přímo nanést ocet na plíseň a vydrhnout ji.

Před nanesením barvy blokující skvrny nechte plochu stěn zcela vyschnout. Pokud jsou stěny vaší koupelny obloženy dlaždicemi, dodržujte doporučení pro čištění v další části.

Pokud plíseň vnikla do sádrokartonu nebo se rozšířila po celé stěně, bude těžké odstranit plíseň ručně. Raději požádejte odborníka, aby plíseň odstranil.

Rušení takového množství plísní by mohlo být nebezpečné pro vaše zdraví a mohlo by se rozšířit do dalších částí vašeho domu.

Závěr

Zabránit tvorbě plísní v koupelně je nejúčinnější strategií, jak s ní bojovat. Po sprše spusťte odsávací ventilátor alespoň na 30 minut, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.

Pro úsporu vody v koupelně vytřete stěny sprchy po každém použití. Odstraňte vlhké ručníky z podlahy a udržujte je v suchu.

Dezinfekce koupelny jednou týdně je také vynikající technika, jak udržet plíseň na uzdě. To bude vše o tom, jak odstranit plíseň ze stropu koupelny.