Z čeho jsou vyrobeny dětské plenky? Přečti si tohle!

Z čeho jsou dětské plenky vyrobeny? Podle Americké akademie pediatrie jsou jednorázové plenky vyrobeny z plastů a superabsorpčních polymerů. Kromě toho mohou obsahovat granule polyakrylátu sodného, ​​které absorbují až 300násobek své hmotnosti v kapalině.

Přesto vědci našli stopová množství této chemikálie v tělech dětí po jednom nebo dvou dnech po výměně plenky. To vyvolalo obavy z potenciálních zdravotních účinků na kojence vystavené těmto chemikáliím po dlouhou dobu při opakovaném používání jednorázových plen.

Studie však neprokázaly žádné známé negativní vedlejší účinky, pokud se používají podle pokynů výrobců nebo lékařů. Je důležité poznamenat, že jakákoli expozice prostřednictvím inhalace nebo požití by byla minimální kvůli přirozené diuréze (ination), ke které dochází denně během několika hodin po výměně plenky.

Jak často by se měla v noci přebalovat?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože frekvence výměny plenky v noci se bude lišit v závislosti na věku a úrovni vlhkosti dítěte.

Většina odborníků se však shoduje na tom, že plenky by obecně neměly být ponechány déle než 12 hodin v kuse. Pokud se vaše dítě uprostřed noci promočí skrz plenku, možná je budete muset měnit častěji. Vždy se poraďte se svým pediatrem, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy ohledně toho, jak často by se mělo dítěti přebalovat.

Pokud používáte jednorázové plenky, je důležité si uvědomit, že pokud je necháte nasazené příliš dlouho, mohou být pro dítě těžké a nepohodlné. Navíc ponechání mokré pleny na dítěti může způsobit podráždění pokožky. Pokud používáte látkové plenky, je důležité dbát na to, aby byly mezi výměnami dostatečně vysušené, protože mokré látkové plenky mohou vést ke kvasinkovým infekcím v oblasti genitálií miminka.

Bez ohledu na to, jaký typ plen používáte, je vždy důležité sledovat plenkovou vyrážku vašeho dítěte a poradit se se svým pediatrem, pokud zaznamenáte jakékoli známky podráždění.

Vyrážka z plen může být způsobena mnoha různými faktory, jako je expozice moči nebo stolici, nahromadění vlhkosti a přemnožení plísní. Pokud se plenková vyrážka vašeho dítěte nezlepší ani po přechodu na novou značku jednorázových plen nebo zvýšení frekvence výměny látkových plen, pak můžete zvážit, zda je vzít k lékaři.

Kdy přestat přebalovat v noci

Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď, protože všechna miminka jsou jiná. Existují však obecné pokyny, které vám mohou pomoci při rozhodování.

Většina pediatrů doporučuje přerušit výměnu plenek na noc, když dítě dosáhne věku 12 až 18 měsíců. Většina miminek totiž v tomto věku začne spát celou noc a nebude potřebovat během noci přebalovat.

Některá miminka však mohou stále potřebovat vyměňovat plenky během noci, dokud nedosáhnou věku dvou let nebo dokonce vyššího věku. Pokud vaše miminko spadá do této kategorie, nebojte se v přebalování pokračovat i během noci. Dokud se vaše dítě cítí pohodlně a příliš často si nenamočí nebo neznečistí povlečení, není na škodu pokračovat v této rutině.

Pokud se přece jen rozhodnete ukončit noční přebalování svého miminka, nezapomeňte ho před tímto krokem dostatečně upozornit, aby si na novou rutinu zvyklo. Možná budete také chtít začít navlékat na jejich prostěradla a podložku na matraci ochranný kryt, abyste jim pomohli ochránit se před nehodami během noci, dokud si nezvyknou na to, že se již nebudou vyměňovat plenky.

Když si myslíte, že je čas na noční přebalování vašeho dítěte nebo pokud existují fyzické známky připravenosti, jako je nácvik nočníku, prodiskutujte se svým pediatrem, zda zastavení těchto praktik bude pro všechny zúčastněné nejlepší. Pokud máte pocit, že něco jiného by mohlo fungovat lépe než to, co zde bylo doporučeno, ujistěte se, že jste se před jakýmkoli rozhodnutím zeptali na všechny ostatní možnosti.

Kdy bych se měl obávat mokrých plen?

U dětí, které jsou výhradně kojeny, je barva moči vašeho dítěte dobrým ukazatelem. Pokud je příliš tmavá nebo pokud moč silně zapáchá, měli byste zavolat svému lékaři. U kojenců krmených umělou výživou věnujte pozornost tomu, jak často jedí a pijí, protože to může ovlivnit i jejich mokré plenky.

Většina pediatrů však rodičům řekne, že ve většině případů se šest až osm mokrých plen každý den pro kojence mladšího dvou měsíců považuje za normální.

Možná budete chtít mít přehled na papíře, abyste nezapomněli, co jste v průběhu času pozorovali o tom, kdy vaše dítě má stolici, jí a pije tekutiny během dne a také kdy močí při výměně plenky, protože tyto faktory mají tendenci vzájemně souviset.

Pokud máte obavy z mokrých plen vašeho dítěte, je nejlepší si promluvit se svým lékařem, abyste vyloučili jakékoli léčitelné příčiny problému, jako je dehydratace nebo infekce.

Mohou vám položit podrobné otázky, které jim pomohou určit, zda jejich produkce plen spadá do vhodného rozmezí pro věkovou a váhovou kategorii vašeho dítěte.

Váš lékař může také doporučit, aby provedli fyzikální vyšetření, jen aby si mohl být jistý, že se neděje nic jiného než příliš mnoho mokrých plen každý den kvůli samotnému močení.