Kolik kapesních plen potřebuji? Průvodce

Kolik kapesních plen potřebuji? Při rozhodování o tom, kolik kapesních plen koupit, platí obecné pravidlo, že potřebujete asi jednu plenku denně.

Pokud má vaše dítě prasknutí (hovínko vybuchne do oblečení), přidejte další pro případ, že by se to později opakovalo. Zvažte také, zda byste chtěli nebo nechtěli mít dostatek na více výměn během stejného období, aniž byste museli běžet domů a měnit je, protože jsou mokré nebo špinavé?

Pamatujte: látkové pleny šetří peníze! Nechcete utratit víc, než kolik ušetříte používáním látkových plen!

Jak dlouho vydrží dítě bez mokré plenky?

Dítě může jít několik hodin, než bude muset být přebaleno. Pokud si nejste jisti, kontrolujte jeho plenku každou hodinu. Ujistěte se, že dítě přebalujete, pouze když je suché.

Jakmile se namočí, bude to trvat nejméně hodinu a až čtyři hodiny, než tato oblast dostatečně vyschne, takže další výměna plenek nezpůsobí podráždění pokožky. To platí i v případě, že má vaše děťátko průjem – konzistence se může měnit pokaždé, když má stolici, což může mít za následek, že bude promočené více než jednou za den!

Je důležité nepřebalovat plenky, protože i to může vést k podráždění a vyrážce na jejich citlivých místech, jako je okolí genitálií nebo konečníku (zejména pokud používáte ubrousky s alkoholem, vůněmi nebo barvivy).

Kdy bych se měl obávat, že nebudou mokré plenky?

Pokud vaše dítě bylo déle než tři hodiny bez mokré plenky, může to být důvodem k obavám. Některá miminka jsou zvláště účinná při spotřebování veškeré moči během dne a následného naplnění přes noc!

Není třeba budit dítě, které klidně spí, pokud po několika hodinách bdění nemá suchou plenku. Ale je normální, že novorozenci močí každých několik hodin – dokonce i uprostřed spánku – takže je stejně budete chtít často kontrolovat.

Pokud vaše dítě vykazuje jiné známky toho, že potřebuje přebalovat (jako je rozruch nebo přitahování nožiček k bříšku), pokračujte a přebalte ho, ale počkejte do rána, než se budete starat o to, jak často má mokré plenky, pokud se nezdá, že je problém.

Pokud kojíte, mokré plenky vašeho dítěte vám dobře indikují, kolik mléka přijímá. Po prvních několika týdnech má většina kojených dětí alespoň šest mokrých plen a tři nebo čtyři stolice denně.

Děti s umělou výživou mají obvykle méně stolic než kojené děti, ale více mokrých plen (asi osm až deset denně).

Dokud vaše dítě pravidelně stolice a má spoustu mokrých plen, pravděpodobně dostane dostatek jídla. Ale pokud máte obavy z toho, jak často je vaše dítě číslo dvě, promluvte si se svým pediatrem.

Některé běžné příčiny dehydratace u kojenců jsou průjem a zvracení (buď z infekce nebo z jídla, které s nimi nesouhlasí). Dehydrované dítě nemusí mít dostatek moči, může produkovat velmi malou nebo žádnou stolici a může být letargické nebo neobvykle vybíravé. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že vaše dítě může být dehydratované.

Jak dlouho je příliš dlouho na to, aby dítě nečůralo?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každé dítě je jiné. Většina dětí však začne čůrat během prvních hodin po narození.

Pokud se dítě nepočůrá do 12 hodin po narození, může být nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař bude schopen určit, zda existuje problém, a pokud ano, poskytnout vhodnou léčbu. V některých případech může být nutné zavést katétr, který pomůže dítěti močit.

Rodiče musí sledovat výdej moči svého dítěte ve dnech a týdnech po narození. Pokud se vám zdá, že dítě nemočí dostatečně často, nebo pokud se moč zdá tmavá nebo koncentrovaná, může být nutné poradit se s lékařem.

Jak často by děti měly mít mokré plenky?

To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Odpověď však není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát.

Na tuto otázku neexistuje správná nebo špatná odpověď, protože každé dítě je jiné a bude vlhčit plenky v různých frekvencích. Některé děti mohou smočit plenku pouze jednou denně, zatímco jiné mohou zvlhčit několikrát ve stejný den.

Jak již bylo řečeno, většina pediatrů obecně doporučuje, aby kojenci měli alespoň šest mokrých plen denně. Tato frekvence pomáhá zajistit, aby vaše dítě dostávalo dostatek tekutin a vylučovalo přiměřené množství moči.

Pokud se vám zdá, že vaše dítě nemočí dostatečně často nebo pokud vykazuje známky dehydratace, jako je letargie nebo vpadlé oči, měli byste kontaktovat svého pediatra.

Kolik hodin vydrží dítě bez mokré plenky?

Děti tráví mezi přebalováním déle než dospělí. Je třeba je měnit přibližně každé dvě hodiny, i když se to může značně lišit v závislosti na tom, kolik času dítě tráví spánkem a jaký typ plen se používá.

Je důležité nenechat dítě sedět u pasu příliš dlouho, protože by to mohlo způsobit srážky nebo jiné problémy. Pokud zjistíte, že vaše dítě kaká častěji, přečtěte si náš článek o tom, proč děti kakají tak často!