Kdy může dítě poslouchat knihu? Průvodce

Existuje tolik různých milníků, na které rodiče čekají, až jejich dítě dosáhne. Jedním z nejvíce vzrušujících je, když dítě může začít poslouchat knihy.

Existuje řada skvělých důvodů, proč byste měli svému dítěti začít číst co nejdříve, a my se v tomto příspěvku na blogu podíváme na to, kdy může miminko poslouchat knihu.

Kdy může dítě poslouchat knihu?

Kolem šesti měsíců je většina dětí schopna začít skutečně poslouchat a užívat si knihy. Předtím je mohou zajímat obrázky nebo slyšet váš hlas, ale nebudou mít dostatek pozornosti na celou knihu. Jakmile jim bude asi šest měsíců, můžete jim začít pravidelně číst nahlas.

Stačí si vybrat krátké jednoduché knihy se spoustou obrázků, abyste udrželi jejich pozornost. A nebojte se, pokud se vám zpočátku zdá, že nedávají pozor, čtěte dál a nakonec to pochopí. Brzy budete mít v rukou malého knihomola.

Můžete také zkusit upozorňovat na věci v knize při čtení a pojmenovávat obrázky pro své dítě. To jim pomůže začít chápat, že knihy jsou plné zajímavých věcí, na které se lze podívat a o kterých se dozvědět. A jak budou trochu starší, budou moci začít příběh sledovat sami.

Čtení nahlas svému dítěti je skvělý způsob, jak se s ním spojit a představit mu úžasný svět knih. Začněte tedy číst ještě dnes.

Jaké typy knih jsou pro děti nejlepší?

Existuje celá řada knih, které jsou pro miminka nejlepší. Deskové knihy jsou skvělé pro malé ručičky a často jsou barevné a poutavé. Mohou se také snadno poškodit, takže je dobré mít jich po ruce několik.

Obrázkové knihy jsou další skvělou možností, mohou vašemu dítěti představit nová slova a koncepty a mnohé obsahují krásné ilustrace. Opět je třeba s nimi zacházet opatrně, protože stránky se mohou snadno roztrhnout. A konečně, látkové nebo látkové knihy jsou měkké a plyšové, ideální pro pohádky na dobrou noc. Navíc se snadno čistí, pokud se zašpiní.

Bez ohledu na to, jaký typ knihy si vyberete, ujistěte se, že je vhodná pro váš věk a je zajímavá pro vaše dítě. Šťastné čtení!

Mohu svému dítěti přečíst jakoukoli knihu?

Ano, miminku můžete přečíst téměř jakoukoli knihu. Některé knihy jsou však pro tento účel lepší než jiné. Nejlepší knihy pro čtení dětem jsou ty, které mají jednoduché příběhy a jasné, barevné obrázky.

Hledejte knihy s krátkými větami a jednoduchými slovy. Tyto druhy knih pomohou udržet pozornost vašeho dítěte zaměřenou na příběh. Čtení je skvělý způsob, jak se s dítětem sblížit a pomoci mu rozvíjet jeho jazykové dovednosti. Tak neváhejte a vyberte si pár dobrých knih ke společnému čtení.

Některé konkrétní tituly, které můžete pro své miminko vždy vybrat, jsou Goodnight Moon, Pat the Bunny, The Very Hungry Caterpillar, Medvěd hnědý, co vidíš?, Udělej cestu káčátkům, Where the Wild Things Are, Manšestr a The Cat in the Čepice. Všechno jsou to skvělé knížky pro děti k poslechu.

Někteří rodiče se také rozhodnou číst svým dětem deskové knihy. Deskové knihy jsou tlustší a odolnější než tradiční papírové knihy, takže jsou ideální pro malé ručičky.

Často mají velké barevné obrázky a jednoduché příběhy, které jsou pro děti snadno pochopitelné. Mezi oblíbené tituly deskových knih patří ABC Dr. Seusse, Jedna ryba Dvě ryby Červená ryba Modrá ryba, Kola v autobuse a Piknik medvídka. Pokud hledáte dobrou začátečnickou knihovnu pro své dítě, bylo by to skvělé místo, kde začít.

Čtení je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete se svým dítětem v raném věku dělat. Pomáhá jim rozvíjet jejich jazykové dovednosti, podporuje lásku ke knihám a poskytuje pouto mezi vámi a vaším dítětem. Takže se usaďte se svým dítětem a přečtěte si spolu dobré knihy.

Je v pořádku číst knihy pro dospělé dětem?

To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů, ale na tuto otázku neexistuje správná nebo špatná odpověď, protože záleží na vašich osobních preferencích a na tom, co si myslíte, že je pro vaše dítě nejlepší.

Někteří rodiče věří, že čtení knih pro dospělé dětem může pomoci naučit se nová slova a koncepty v raném věku, zatímco jiní se domnívají, že je to nevhodné a pro malé děti to může být příliš náročné. Nakonec byste měli dělat to, co si myslíte, že je pro vaše dítě nejlepší.

Pokud se rozhodnete číst svému miminku knížky pro dospělé, nezapomeňte vybrat tituly, které jsou vhodné pro jeho věkovou skupinu a úroveň porozumění.

Vyhněte se příběhům se složitými dějovými liniemi nebo dospělými tématy a držte se jednoduchých příběhů se snadno sledovatelnými dějovými liniemi. Můžete také zvážit čtení nahlas z obrázkových knih místo knih kapitol, protože to může být pro malé děti poutavější.

Nezapomeňte se u toho především bavit. Čtení je skvělý způsob, jak se s dítětem sblížit a pomoci mu učit se a růst, takže se uvolněte a užijte si nějaký kvalitní společný čas. Šťastné čtení.