Kdy mohu dát své dítě koupat po obřízce? Tipy

Kdy mohu dát své dítě po obřízce vykoupat? Obřízka je běžný zákrok prováděný u novorozenců. Mnoho rodičů má otázky, jak správně pečovat o své dítě po obřízce.

Jedna otázka, která se často objevuje, je, kdy lze dítě koupat? Většina lékařů doporučuje počkat, až obvaz odpadne, což se obvykle stane do tří dnů po operaci.

Do té doby je důležité udržovat prostor čistý a suchý. K čištění penisu můžete použít vatový tampon namočený ve vodě nebo fyziologickém roztoku. Jemně místo osušte měkkým ručníkem. Ránu nedrhněte ani nedrhněte, mohlo by to podráždit.

Pokud má vaše dítě z rány nějakou drenáž, budete mu muset vyměňovat plenku častěji, dokud to nepřestane. Pokud oblast obřízky zčervená, oteče nebo z ní odtéká hnis, kontaktujte svého lékaře. Mohou to být příznaky infekce a vyžadují léčbu.

Většina dětí nemá po obřízce žádné problémy. Při správné péči se rána rychle zahojí a miminko se brzy vrátí do svého obvyklého já.

Jak držíte dítě ve vaně?

Někteří rodiče mohou použít dětskou vaničku, kterou lze nalézt ve většině obchodů s dětskými potřebami. Vanička má obvykle uvnitř šátek nebo sedátko, které miminko pevně drží.

Můžete také použít běžný kuchyňský dřez a na dno položit ručníky, aby dítě neklouzalo. Ujistěte se, že máte dostatek teplé vody do koupele a nikdy nenechávejte své dítě ve vaně bez dozoru!

Pokud používáte umyvadlo, naplňte jej dostatečným množstvím vody, aby byla brada vašeho dítěte zakrytá, když se posadí. Použijte velmi teplou – ne horkou – vodu a před vložením dítěte ji vyzkoušejte.

Nalijte si do ruky trochu šamponu a vetřete jej do hlavy dítěte, než mu namočíte vlasy. Pomocí žínky jemně očistěte zbytek jejich těla a poté je opláchněte teplou vodou.

Po skončení vyjměte své dítě z vany tím, že ho zabalíte do ručníku (ujistěte se, že se nedotýká žádné odhalené pokožky). Je důležité, abyste dítě před oblékáním nebo pyžamem úplně vysušili, aby neprochladlo!

Dodatek: Pokud je to možné, požádejte někoho jiného, ​​aby dítě držel, když je koupete, aby byla menší šance, že vám vyklouzne z rukou a spadne do horké vody, což by mohlo způsobit vážné zranění, ne-li smrt. Před vypuštěním vždy zkontrolujte teplotu!

Může se dítě vykoupat, než šňůra spadne?

Jedna otázka, která se často objevuje v období po porodu, je, zda se dítě může vykoupat, než šňůra odpadne. Odpověď na tuto otázku je ano, miminko se může koupat, než šňůra odpadne, pokud se mu do pupečního pahýlu nedostane voda.

Dokud šňůra nespadne, je důležité ji udržovat v suchu a čistotě, aby se nenakazila. Teplá a jemná koupel vám i vašemu miminku pomůže po porodu odpočinout. Pokud vás po porodu bolí obzvlášť, může pro vás být uklidňující koupel.

Jen se ujistěte, že nenavlhnete oblast pupku. K očistě těla novorozence můžete použít žínku, aniž byste přišli do kontaktu se šňůrou.

Pokud si nejste jisti, zda šňůra vašeho dítěte spadla nebo ne, je nejlepší se informovat u svého poskytovatele zdravotní péče. Bude vám schopen říci, zda je pro vaše dítě bezpečné koupání, a může poskytnout pokyny, jak správně pečovat o pupeční pahýl. Dokud šňůra nespadne, je důležité udržovat místo čisté a suché.

Pokud si všimnete zarudnutí, otoku, hnisu nebo jiných příznaků infekce v okolí pupečního pahýlu, okamžitě zavolejte svého lékaře.

V kolik hodin by se mělo dítě koupat?

Nejdůležitější věcí u dětské koupele je zajistit, aby to byla pro dítě pohodlný zážitek. Pokud můžete, zjistěte, kdy má vaše dítě poslední jídlo nebo krmení, a pak v případě potřeby posuňte sprchování o hodinu nebo dvě dopředu.

Nebude se tak probouzet ze spánku s plným bříškem (a potřebuje si ulevit), ale naopak se po sprchování bude cítit svěže.

Pamatujte, že děti mají velmi citlivou pokožku, takže nepoužívejte horkou vodu, protože by je to jen podráždilo více než obvykle! Doporučuje se, aby se všichni novorozenci poprvé vykoupali do 24 hodin po narození, ale existují výjimky, jako když se narodili předčasně nebo císařským řezem.

Kam dáváte své dítě do sprchy?

V této věci existuje několik různých myšlenkových směrů. Někteří rodiče dávají miminko do sprchy hned vedle sebe, jiní umisťují miminko do oddělené části sprchy. Oba přístupy mají svá pro a proti.

Pokud se rozhodnete mít své dítě blízko, můžete je snáze sledovat a bude se cítit bezpečněji.

Pokud však máte velkou sprchu, může být obtížné mít své dítě neustále na dosah. Pokud je vaše dítě vybíravé nebo nemá rádo mokro, tento přístup nemusí být ideální.

Umístěním dítěte do samostatného prostoru sprchy mu poskytnete více prostoru pro pohyb a hraní. To vám také může usnadnit rychlou sprchu, pokud potřebují pozornost. Odloučení od dítěte však může být pro některé rodiče stresující a znesnadňuje jejich neustálý přehled.

Variantou tohoto přístupu je použití dětské vaničky ve sprše s sebou. To vám umožní mít je na očích a zároveň jim poskytnout vlastní prostor, který je oddělený od hlavní části sprchy.

Existuje mnoho různých názorů na to, kam by miminka měla chodit během koupání, ale neexistuje jedna správná odpověď, pokud je vaše dítě v bezpečí a je o něj náležitě postaráno!

Některé rodiny preferují mít své děti blízko, aby je mohly snadněji hlídat; jiní rádi dávají dětem určitou nezávislost tím, že je nechají hrát si ve vlastním prostoru bez dozoru rodičů. Důležité je zamyslet se nad tím, co je pro vás a vaši rodinu nejlepší!