Kdy jste nastoupili na mateřskou? Časté otázky a odpovědi!

Kdy jste nastoupila na mateřskou? Odpověď na tuto otázku se liší v závislosti na několika faktorech. Například ve Spojených státech si ženy mohou obvykle vzít až 12 týdnů placeného volna, když pracují ve společnosti, která poskytuje nějaký typ krátkodobého pojištění pro případ invalidity, nebo prostřednictvím smluv zaměstnavatele na nemocenské.

K dispozici jsou také výhody mimo to, co poskytuje většina společností, jako je státem nařízená mzda a pokrytí zdravotní péče během těhotenství.

Plány mateřské dovolené se v jednotlivých zemích liší, ale obecně se pohybují mezi 14–42 týdny v závislosti na místě, aniž byste museli před čerpáním čerpat nahromaděné dny dovolené nebo osobní/nemocenské dny. Pokud je to možné, zkuste nepoužívat více než dva po sobě jdoucí měsíce, aniž byste se vrátili do kanceláře.

Co se stane po nástupu na mateřskou?

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu 39 týdnů (pokud nemáte nárok) a začíná dnem, kdy vás váš praktický lékař nebo porodní asistentka odhlásí z práce, ale nezahrnuje období povinného uzavření školy/neplánované nepřítomnosti (například z důvodu nemoci).

Můžete si vybrat, kolik dní v týdnu chcete mateřskou – musí to být alespoň dva po sobě jdoucí dny, pokud k porodu nevedou výjimečné okolnosti, kdy může být povolena kratší doba.

Pokud nevíte, kdy se má dítě narodit, nebo je-li při příjezdu brzy/pozdě, nemůžete si vybrat, zda budete mít v mateřství méně než 20 dní.

• Váš poslední den v práci bude posledním datem, které vám zaměstnavatel vyplatí před začátkem mateřské dovolené. V tento den musíte přestat pracovat – nezáleží na tom, zda vaše dítě přichází brzy nebo pozdě

• Pokud si nejste jisti, kdy se vaše dítě narodí, nedělejte si starosti! Pokud dorazí do týdne na obě strany od očekávaného termínu porodu (jak vám doporučila vaše porodní asistentka) a před porodem nevedly žádné komplikace, budete mít stále nárok na plnou mzdu během prvních 20 po sobě jdoucích dnů po porodu.

To znamená, že i když přijde brzy nebo pozdě, pokud se nenarodí v den, kdy máte nárok na zákonnou mateřskou, neměly by nastat žádné problémy.

• Musíte dát správné oznámení o ukončení práce v časovém rámci vašeho zaměstnavatele – jinak riskujete, že SMP vůbec neobdržíte! První dva týdny vaší mateřské dovolené se nazývají povinné „čekací“ dny, což znamená, že se nemůžete vrátit do práce dříve, i když je to pro vás bezpečné a legální.

To platí pouze v případě, že řádně přijali vaše formuláře, vyplnili své oddíly a odeslali je před 20. týdnem před datem splatnosti (což je také doba, kdy se MP zastaví).

Je placených 6 měsíců mateřské dovolené?

Ano, platí se. Za tu dobu dostanete svůj plný plat. Ve Švédsku je to zákon!

Kolik je příliš mnoho za těhotenské fotky?

Mám kamarádku, která má třetí dítě a nechce fotit těhotenské fotky. Řekla mi, že cena za každé focení byla kolem 300 dolarů. Myslel jsem, že to vypadá jako šílené množství peněz! Pokud zvažujete, že si to uděláte sami, zde je to, co to obnáší:

Moje kamarádka řekla, že svá sezení omezili, protože miminko během některých nedokázalo dostatečně spolupracovat, aby všechny obrázky z každého sezení dopadly dobře.

Když jsme spolu chodili na střední školu, náš fotograf nám účtoval jen zlomek – možná tak polovinu? – ceny mého současného přítele za focení v jeho ateliéru poblíž místa, kde jsme tehdy bydleli.

Můj manžel mě vždy podporoval, když jsem chtěla rodinné nebo portrétní fotografie od profesionála. Nevím, jaké to bylo, když byl na střední škole, ale náklady na focení jsou teď mnohem vyšší, než když jsme byli v pubertě.

Jak probíhá těhotenské focení doma?

Těhotenské focení je skvělý způsob, jak na fotografiích zachytit krásu a radost z těhotenství. Jedná se o intimní prostředí, takže jej lze provést u vás doma pomocí několika jednoduchých příprav. Přemýšlejte o tom, co byste chtěli nosit, když budete dělat těhotenské obrázky doma.

Nepotřebujete maškarní šaty ani drahé oblečení – roztomilé triko a džíny budou během těhotenství pro většinu žen dobře fungovat. Mějte na paměti, že chcete něco volného střihu pro pohodlí, protože vaše břicho se postupem času zvětšuje!

Můžete také zkusit nosit župan přes nějaké pohodlné potničky, pokud se cítíte pohodlněji, když jste těhotná zahalená. To poslední, co od našich klientů chceme, je nepohodlí, zvláště pokud znovu procházejí touto nádhernou fází!

Kde mohu ukázat své fotky z těhotenství?

Mezi oblíbené možnosti patří:

* Profilový obrázek na Facebooku nebo titulní fotka

* Obrázky účtu Google+

* Nástěnky a špendlíky na Pinterestu

* Bioobraz Instagramu na stránce vašeho profilu a také v příbězích.

V kterém týdnu byste měli začít nosit těhotenské oblečení?

Odpověď na tuto otázku není napsána ve hvězdách. Existuje několik věcí, které můžete udělat až do 17. týdne a které by vám mohly pomoci s procesem rozhodování, ale neexistuje žádný skutečný způsob, jak s jistotou vědět, co byste měli nosit.