Jaké plenky jsou nejlepší pro novorozence? Definitivní průvodce

Jaké plenky jsou pro novorozence nejlepší? Novorozenci projdou asi 20 plenkami denně, takže budete chtít najít takovou, která je savá a pohodlná. Jednorázové plenky by měly být pro pokožku vašeho dítěte prodyšné a zároveň obsahovat nepořádek – látkové nebo ne.

Může to trvat několik pokusů a omylů, než najdete perfektní fit, takže se nenechte odradit, pokud to zpočátku nevyjde! Vaše ratolest může potřebovat speciálně vypasované kalhotky s pogumovanými úchyty, aby zůstaly na zadečku.

Existují také určité typy jednorázových pomůcek vyrobených speciálně pro novorozence – při nakupování na ně dávejte pozor. Můžete dokonce najít úspěch s opakovaně použitelnými technologiemi, jako jsou jednorázové vložky (zcela přírodní) nebo biologicky odbouratelné vložky.

Některým rodičům vyhovuje mix jednorázových a látkových plen a tato varianta může být z dlouhodobého hlediska levnější. Pokud se rozhodnete používat látkové plenky, budete muset prát trochu navíc, ale stojí to za to kvůli mnoha výhodám, které nabízejí.

Látkové plenky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus, díky čemuž jsou měkčí k pokožce vašeho dítěte. Dodávají se také v různých barvách a vzorech, takže si můžete najít ten, který bude ladit s výzdobou vaší školky! Navíc, když je vaše dítě připraveno cvičit na nočník, používání látkových plen tento proces mnohem usnadňuje.

Proč moje roční dítě křičí, když jí přebaluji?

To je zcela normální chování pro dítě, které se chystá změnit. Pokud si vaše ratolest hrála a s radostí prozkoumávala své okolí, nemusí se mu líbit představa, že ji vyruší tak nepříjemný úkol, jako je přebalování!

Tomuto problému se můžete při budoucí výměně plenky vyhnout tím, že jí dáte dostatek času, než ji začnete přebalovat; pravděpodobně se uklidní, jakmile si uvědomí, že to nebude trvat příliš dlouho, a pak se vše vrátí do normálu.

Nenechte se odradit, pokud se to stane několikrát, dokud si vaše dítě nezvykne na nový režim – všechny děti jsou jiné, takže to, co funguje u některých, nemusí nutně fungovat u jiných.

Jak přebalujete vrtící se dítě?

ty ne. Dělají to sami! Ale vážně, zde je několik tipů, jak proces usnadnit:

-Začněte s čistou plenou.

– K držení jejich kotníků používejte přední část ruky, nikoli prsty (prsty jsou příliš blízko nehtů).

– Přehoďte je přes jedno koleno, pokud se kroutí nebo když stojíte ve vzduchu, může to způsobit škrábance na malých nožkách.

-Odeberte špinavou plenku a odsuňte ji, aniž byste nechali dítě přiblížit se k otevřeným špendlíkům. Pokud se odkrytým špendlíkem dotknete čehokoli jiného než plastu, píchnete!

-Pokud tam jsou hovínka, ujistěte se, že jste je nejprve seškrábli z kůže – jinak by se choroboplodné zárodky mohly dostat přes porušenou kůži a způsobit jim vyrážku, když jsou ještě v plenkách! Nic dobrého… Pak použijte ubrousky nebo teplou vodu a mýdlo podle toho, o jaký druh nepořádku jde.

– Ujistěte se, že je nová plenka správně umístěna, než je uvolníte, zastrčením předního a zadního panelu a zajištěním pásek (nebo pokud je to látka, pěkně a těsně zavažte).

-Zkontrolujte jejich záda, abyste se ujistili, že je vše čisté – nemělo by být žádné zarudnutí nebo známky vyrážky.

-Poplácejte je po zádech a řekněte jim, jak jste hrdí! Prostě přebalovali jako velký kluk nebo holka!

Jak přimět své batole, aby přestalo kopat během výměny plen?

Jedním ze způsobů, jak přimět vaše batole, aby přestalo kopat během výměny plen, je nechat je, aby vám pomohli. Vysvětlete, co děláte, a požádejte je, aby vám pomohli tím, že podrží novou plenku nebo si dají utěrku. Dalším způsobem je rozptýlení.

Zkuste jim zazpívat písničku, vyprávět příběh nebo jim ukázat něco zajímavého za oknem. Konečně mohou dobře fungovat i pochvaly a odměny. Pokud zůstanou v klidu a nechají vás bez problémů přebalovat, dejte jim poté malou hračku nebo pamlsek.

Chvalte je za to, že jsou dobrými pomocníky a dobře se chovají. Tyto techniky by měly vašemu batoleti pomoci cítit se více pod kontrolou situace a méně úzkostné, což snad povede k menšímu počtu kopanců při výměně plenky!

Přesto máte potíže? Promluvte si se svým pediatrem o dalších strategiích, které mohou pro vaše dítě fungovat lépe. Mohou mít několik užitečných tipů nebo rad, jak zajistit, aby výměna plenek byla méně stresující pro vás i vaše batole.

Jak mohu zlepšit své přebalování?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zlepšení své výměny plen:

– Vyměňte dítěti plenky co nejdříve poté, co je namočí nebo ušpiní. Čím déle se plenky nechávají, tím obtížnější bude jejich čištění a tím větší je pravděpodobnost podráždění pokožky.

– Než začnete s přebalováním, ujistěte se, že máte vše, co potřebujete – to zahrnuje čerstvou plenku, ubrousky, krém (pokud je to nutné) a ručník.

– Při přebalování se snažte držet miminko ve vzpřímené poloze. Pomůže to předejít únikům a usnadní vám jejich čištění.

– Dávejte pozor, aby se jim na obličej nedostala špinavá voda nebo ubrousky.

– Pokud vyměňujete plenky svému dítěti doma, dejte špinavé plenky do pytle na odpadky a bezpečně je zavažte, než je dáte ven nebo odnesete do odpadu. Tuto tašku pak můžete vyhodit stejně jako ostatní domácí odpadky.

– Po výměně plen si důkladně umyjte ruce – zvláště pokud se jedná o hovínko! To pomůže zabránit infekci, ale také zabránit přenosu choroboplodných zárodků na ostatní, např. na děti/prarodiče atd., kteří nemusí být schopni s nemocí bojovat tak snadno (pokud vůbec!) Soap & voda je nejlepší na odstranění bakterií.