Jak zjistit, kdy velikost plen

Jak poznat, kdy velikost plen? Existuje několik způsobů, jak zjistit, kdy si plenky upravit. První způsob je, že plenka je na pokožce dítěte těsná a nepříjemná.

Pokud máte pocit, že plenka nezůstane na svém místě, pak je možná čas na větší velikost. Navíc, pokud vidíte, že vaše dítě mokvá nebo kaká častěji než obvykle, možná je čas na větší plenu.

Nakonec si všimněte, jak rychle se současná plenka zaplní již po jednom odlupování; pokud to trvá déle než dvě hodiny, než se plenka nasytí, budete pravděpodobně potřebovat větší velikost. Změnou velikosti dříve než později zajistíte, že vaše dítě zůstane celý den v pohodlí a suchu!

Jak často potřebujete přebalovat novorozence?

Novorozeneckou plenu je potřeba měnit každé dvě až tři hodiny, nebo častěji, pokud je dítě mokré nebo znečištěné. Budete také chtít vyměnit plenku před spaním a po každém kojení. Je důležité, aby bylo vaše dítě čisté a suché, abyste předešli vyrážce z plen. Pokud má vaše dítě vyrážku, poraďte se se svým lékařem, jak ji léčit.

Pokud si nejste jisti, kdy vaše miminko naposledy přebalovalo, zkontrolujte jeho barvu pokožky a teplotu. Bledá pokožka a chladné tělíčko jsou známkami toho, že miminko brzy potřebuje novou plenku.

Na druhou stranu, pokud je pokožka dítěte červená nebo teplá, může mít horečku a potřebuje lékařskou pomoc. Pokud máte nějaké obavy, vždy se poraďte se svým pediatrem. Pokud vaše dítě potřebuje vyměnit plenku, postupujte takto:

– Novorozenci by měli mít přebalování co nejdříve.

– Odstraňte znečištěnou nebo mokrou plenu a očistěte dítě hadříkem nebo vlhkým hadříkem. Jemně je osušte. Nedrhněte kůži, zvláště pokud je zarudlá nebo bolavá od vyrážky.

– Používejte neparfémované ubrousky, aby nedošlo k dalšímu podráždění citlivé novorozenecké pokožky. Pokud nechcete používat jednorázové ubrousky, vyperte po každém použití měkký ručník v teplé vodě a místo toho jej zavěste na zadní stranu přebalovacího pultu pro budoucí změny.

Poté mezi použitími navlhčete další čistý hadřík pouze vodou – to pomůže zabránit růstu bakterií, které mohou vést k vyrážkám plen.

– Vložte čerstvé plenky pod své dítě, než je zvednete z povrchu, kde leželo. Pokud používáte látkové plenky, ujistěte se, že je plenka zcela rozložená, a poté ji položte pod zadečkem dítěte.

– Umístěte čistý vatový tampon nebo podložku na horní část otvoru plenky, abyste zabránili protečení, pokud má vaše dítě citlivou pokožku.

– Upevněte novou plenku těsně kolem pasu vašeho dítěte pomocí lepicích poutek, aby neprosakovaly tak snadno, ale ne příliš těsně – novorozenci mohou mít problémy s dýcháním, když mají nohy delší dobu u sebe.

– Váš lékař vám poradí o postupech při přebalování, pokud existují nějaké zvláštní okolnosti spojené s péčí o vaše dítě, jako je žloutenka, noční pomočování, alergie atd. Poraďte se s nimi přímo, kdykoli je to nutné, než abyste se pokoušeli tyto problémy léčit sami.

Kolik novorozeneckých plen si mám koupit?

Budete potřebovat asi 24-36 novorozeneckých plen, podle toho, jak často je chcete prát. Pokud vaše dítě hodně pomočuje plenky, možná budete potřebovat více. Pokud vaše dítě prochází plenkami pomalu, možná jich nebudete potřebovat tolik. Látkové plenky můžete znovu použít i pro více dětí, pokud jsou v dobrém stavu.

Látkové plenky vám mohou z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz, ale vyžadují určitou počáteční investici. Budete potřebovat alespoň 24 plen pro novorozence, kbelík na plenky nebo koš s víkem, do kterého budete ukládat špinavé plenky, a vodotěsnou nádobu nebo sáček na uskladnění čistých plen, dokud nebudete připraveni je znovu použít.

Pokud je to pro vás příliš velká počáteční investice, zvažte použití jednorázových, dokud vaše dítě nebude dostatečně velké, aby se vešlo do látkových plen.

Jakou velikost plen děti vydrží nejdéle?

Na tuto otázku neexistuje definitivní odpověď, protože děti rostou a vyvíjejí se různým tempem. Většina miminek však přejde z plen pro novorozence na plenky velikosti jedna ve věku přibližně šesti měsíců a poté zůstane v plenkách velikosti jedna nebo dvě až do věku přibližně 12 měsíců. Poté se obvykle přesunou na velikost tři nebo čtyři plenky.

Mějte na paměti, že jde pouze o obecné pokyny – každé miminko je jiné! Máte-li jakékoli dotazy ohledně velikosti plenek, které by mělo vaše dítě nosit, obraťte se na svého dětského lékaře. Budou vám schopni pomoci určit nejlepší postup pro vaše dítě.

Můžete použít plenky velikosti 1 u novorozenců?

Většina novorozenců potřebuje pouze plenky velikosti jedna, ale existuje několik výjimek. Pokud je vaše dítě velmi malé nebo nedonošené, možná budete muset použít plenky velikosti dvě. Pokud si nejste jisti, jakou velikost použít, poraďte se se svým pediatrem.

Pleny se dodávají v různých velikostech, aby se do nich vešly děti různých hmotností a velikostí. Použití nesprávné velikosti plenky může způsobit prosakování a nepohodlí pro vaše dítě.

Pokud používáte jednorázové plenky, je důležité je dostatečně často měnit, aby zůstaly suché a nedráždily.

Obecným pravidlem je měnit je každé tři až čtyři hodiny, ale může být nutné je měnit častěji, pokud je vaše dítě obzvlášť mokré nebo pokakané. U látkových plen je budete muset měnit častěji, protože je nelze znovu použít jako jednorázové plenky.

Bez ohledu na to, jaký typ plenky používáte, je důležité dávat pozor na pokožku vašeho dítěte a hledat jakékoli známky podráždění. Pokud má vaše dítě vyrážku, přejděte na jiný typ plenky, dokud vyrážka nezmizí. Pokud vyrážka po několika dnech nezmizí nebo se zhorší, poraďte se se svým pediatrem.