Jak se připravit na mateřskou dovolenou: Kontrolní seznam na mateřskou dovolenou

Ať už čekáte své první dítě, nebo je to právě to, kolik dětí jste dosud měli, představa mateřské dovolené může být vzrušující i nervy drásající. Plánování přípravy na mateřskou dovolenou pomůže usnadnit přechod vám i vašemu okolí. Tento příspěvek projde kontrolním seznamem věcí, které je třeba udělat, než si vezmete volno na péči o své nové dítě.

Tipy, jak se připravit na mateřskou dovolenou

#1. Kdy začít s přípravou na mateřskou dovolenou: hned! Plánování je lepší než míchání na poslední chvíli. A budete potřebovat čas, abyste dostali své kachny za sebou a posbírali vše, co byste mohli chtít nebo potřebovat během mateřské dovolené.

#2. Udržujte si své zdraví během těhotenství: Pokud je to možné, neplánujte si nic zásadního (například operaci) těsně před nástupem na mateřskou dovolenou. Čím zdravější a odpočatější budete při nástupu na mateřskou dovolenou, tím snáze zvládnete prvních pár týdnů/měsíců jako nová maminka!

Navíc, pokud existuje nouzová situace, která vyžaduje nástup do práce během těhotenství, může to ohrozit zdraví vás i vašeho dítěte v důsledku stresu z cestování a dalších živlů, jako jsou extrémní teploty atd.

#3. Během těhotenství: Mějte na paměti, že mnoho společností vám nedovolí pracovat z domova, takže pokud je pro vaši práci možnost práce na dálku, využijte toho! Pokud vás myšlenka mít nové dítě doma při žonglování s povinnostmi v práci znepokojuje, může to být něco, co byste měli začít plánovat s dostatečným předstihem.

Mějte také na paměti, že mateřská dovolená NEZNAMENÁ skončit nebo dostat výpověď – často jsou k dispozici mezery a možnosti podle toho, jaký typ pozice/zaměstnání máte.

Některá místa například nabízejí „překlenovací programy“, kde zaměstnanci mohou získat svůj aktuální plat, ale stačí, aby se dostavili dostatečně dlouho na to, aby vyškolili někoho jiného, ​​kdo dělá svou starou práci, než odejdou na dovolenou. Nebo je možná ještě otevřená další pozice, o kterou byste mohli požádat a která by byla stále k dispozici, až se vrátíte.

Nabízí můj zaměstnavatel výhody rodičovské dovolené? Kde o tom zjistím více informací?

Liší se podle společnosti a státu, ale je vyžadována minimálně 12týdenní neplacená FMLA (federální zákon).

Co se stane, když se nevrátíte po mateřské dovolené?

Budete -li fyzicky schopni, budete požádáni o návrat. Pokud to nemůžete, je vaše úloha stále k dispozici po stanovenou dobu, než může převzetí převzít nebo může být ukončeno.

Neztrácíte práva, ale musíte se přihlásit a vést pohovor jako každý jiný nový žadatel, pokud by se během tohoto období ucházel. Váš zaměstnavatel by s vámi měl v souvislosti s tímto přechodem spolupracovat, aby zajistil všem prospěch z výsledku a zároveň zohlednil jejich potřeby a požadavky týkající se pracovního práva.

Co se stane, když se můj partner nevrátí? Mohu si také ponechat jeho výhody?

Zásady vaší společnosti týkající se dávek budou diktovat, zda je tato možnost k dispozici po vypršení mateřské dovolené v závislosti na tom, jak dlouho u nich byl zaměstnán.

Pokud pro výhody existuje otevřené období registrace, budete si muset během této doby vybrat plán, nebo může být ukončen. Neztrácíte práva, ale musíte se přihlásit a vést pohovor jako každý jiný nový žadatel, pokud by se během tohoto období ucházel.

Váš zaměstnavatel by s vámi měl v souvislosti s tímto přechodem spolupracovat, aby zajistil všem prospěch z výsledku a zároveň zohlednil jejich potřeby a požadavky týkající se pracovního práva.

Lze čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou současně?

Ano, FMLA se na rodičovskou dovolenou nevztahuje.

Mohu pobírat normální výplatu během mateřské/rodičovské dovolené?

FMLA vyžaduje, abyste dostali výplatu ve výši 50% vašeho obvyklého platu po dobu 12 týdnů – toto je nevyplacené, pokud vaše společnost nemá zavedeny jiné zásady! Některé společnosti nabízejí také placené volno, ale neexistují žádné federální požadavky na to, kolik nebo zda je souběžné s FML … atd.!

Může se také lišit podle státu, udělejte proto malý průzkum výhod, které jsou k dispozici tam, kde žijete a pracujete! Můžete se také podívat na krátkodobé pojištění pro případ invalidity, pokud by to pomohlo pokrýt ztrátu příjmu, když jste také bez práce.

Mohu získat mateřskou dovolenou, pokud jsem právě nastoupil do zaměstnání?

Ano! FMLA chrání jak nové, tak současné zaměstnance. Než budete moci požádat o dovolenou, musíte pracovat nejméně 12 měsíců pro stejnou společnost, ale nezáleží na tom, zda jste datum zahájení měli včera nebo před třemi lety – pokud máte nárok, pak byste měli dostat volno v rámci FMLA.

Na jaké dávky mám nárok, když se po mateřské dovolené nevrátím do práce?

Mnoho společností nabízí dávky v mateřství, které umožňují matkám postupný návrat do práce; pracovat na částečný úvazek nebo zůstat doma delší dobu, než se vrátíte na plný úvazek.

O tom, co je v této situaci k dispozici, se informujte u svého zaměstnavatele! I když se možná nebudete moci vrátit ke stejné staré práci, neznamená to nic negativního na tom, jak se o vás jako zaměstnanci cítí, takže si jejich mlčení neberte osobně.

Co když chci více než dva týdny volna?

Můžete mít nárok na další dovolenou v rámci FMLA nad rámec pouhé mateřské dovolené, ale pouze v případě, že vaše společnost má 50 a více zaměstnanců do 75 mil a pracovali jste tam 12 měsíců po sobě (bez přestávek mezi zaměstnáním). Promluvte si znovu se svým manažerem. Pokud máte pocit, že jsou nefér, obraťte se na personální oddělení vaší společnosti.