Jak dát novorozence vykoupat

Jak dát koupat novorozeně? Nyní, když máte novorozeně, je důležité vědět, jak je koupat.

Zde jsou kroky:

Naplňte umyvadlo nebo vanu teplou vodou a přidejte mýdlo. Ponořte dítě do vody a ujistěte se, že jeho hlava je neustále nad vodou.

Jemně omyjte tělo dítěte měkkým hadříkem nebo houbou. Opláchněte všechno mýdlo a před oblékáním se ujistěte, že je dítě zcela suché.

Je také důležité dávat pozor na své dítě během prvních koupelí, abyste se ujistili, že mu není příliš chladno nebo příliš horko. Nezapomeňte upravit teplotu vody podle potřeby. Možná budete chtít, aby vám s koupáním miminka pomohl někdo jiný, pokud si tím nejste jisti.

Koupat své dítě každý den nebo dva, ale ne více než jednou týdně. Po prvních několika měsících života je pravděpodobně budete muset koupat maximálně čtyřikrát za měsíc.

Před vložením dítěte do vody je důležité se ujistit, že voda není příliš horká! Můžete to udělat tak, že nejprve otestujete loktem nebo rukou a až bude připravené dítě, jemně vložíte do vany.

Pokud se jim nelíbí, že jsou mokré po celém těle – je to v pořádku; prostě omyjte jakoukoli část, kterou nemají rádi (jako ruce), odděleně od ostatních oblastí, jako je oblast obličeje/krku, kde rostou chloupky kolem očí atd… Pamatujte, že tyto věci vyžadují čas, takže se nenechte odradit.

Některá miminka nemají ráda mytí vlásků, takže je v pořádku to přeskočit, pokud to vaše dítě nebaví. Jen nezapomeňte dobře vyčistit všechny ostatní oblasti!

Můžete také použít vlhčený ubrousek nebo vatový tampon k čištění okolí očí a dalších těžko dostupných míst. Až budete hotovi, zabalte své dítě do měkkého ručníku a přitulte se k němu!

Kdy bych měl začít koupat své dítě?

Koupání by měla být zábava pro vás i vaše dítě! Pokud si nejste jistí, kdy je vhodné začít koupat své ratolesti každý den, zde je několik tipů, jak se rozhodnout, co funguje nejlépe:

Mějte na paměti, že miminka mají velmi jemnou pokožku, takže je důležité být šetrný a nevystavovat je příliš velkému množství vody najednou.

Většina pediatrů doporučuje začít s každodenní koupelí ve věku dvou týdnů

Některá miminka mohou začít dříve, pokud jsou obzvlášť špinavá nebo mají čepičky od kolébky, zatímco jiná nemusí koupel potřebovat každý den, dokud jim není šest měsíců nebo více.

Je jen na vás a vašem miminku, abyste se rozhodli, co je pro ně nejlepší.

Je v pořádku koupat své dítě pouze jednou týdně?

Shoda je v tom, že je v pořádku koupat své dítě jednou týdně. Někteří rodiče koupou své děti každý druhý den, ale není to nutné.

Dokud své dítě udržujete čisté a suché, mělo by být v pořádku. To znamená, že je důležité věnovat pozornost pokožce vašeho dítěte a hledat jakékoli známky podráždění.

Pokud si všimnete, že je pokožka vašeho miminka po koupání suchá nebo podrážděná, možná ho budete chtít koupat častěji. A pokud má vaše dítě čepici do kolébky, budete muset šamponovat jeho vlásky alespoň jednou týdně.

Je také důležité si uvědomit, že novorozenci nepotřebují mýdlo, pokud nemají špinavou plenu. K jejich vyčištění použijte pouze teplou vodu. Mýdlo může být pro jemnou pokožku dítěte drsné.

Někteří rodiče koupou své děti každý druhý den, ale není to nutné. Dokud své dítě udržujete čisté a suché, mělo by být v pořádku.

Pokud si všimnete, že je pokožka vašeho miminka po koupání suchá nebo podrážděná, možná ho budete chtít koupat častěji. A pokud má vaše dítě čepici do kolébky, budete muset šamponovat jeho vlásky alespoň jednou týdně.

Je také důležité si uvědomit, že novorozenci nepotřebují mýdlo, pokud nemají špinavou plenu. K jejich vyčištění použijte pouze teplou vodu. Mýdlo může být pro jemnou pokožku dítěte drsné.

Novorozenci nepotřebují mýdlo, pokud nemají špinavou plenku. K jejich vyčištění použijte pouze teplou vodu. Mýdlo může být pro jemnou pokožku dítěte drsné.

Jak často by se děti měly koupat?

Děti potřebují koupel každý den. Ano, čtete správně. Každý den. Není to příliš složité a má to mnoho výhod pro zdraví a vývoj vašeho dítěte, jako například:

*Odstranění choroboplodných zárodků z těla – zatímco miminka ještě vyvíjejí svůj imunitní systém, mohou snadno onemocnět, pokud je kolem nich příliš mnoho choroboplodných zárodků (například ve vzduchu, který dýcháme).

Více času stráveného venku znamená více vystavení těmto škodlivým mikrobům, což pak zvyšuje pravděpodobnost, že onemocníte něčím, jako je nachlazení nebo příznaky chřipky; takže každodenní koupání vašeho dítěte pomůže udržet tyto otravné patogeny na uzdě!

*Udržování pokožky měkkou – pokožka novorozenců je velmi citlivá, takže potřebuje jemnou péči, zejména pokud jde o udržení rovnováhy vlhkosti – příliš suchá a může se u nich objevit ekzém nebo lupénka, příliš vlhká (nebo hůře) mokrá, což povede po nepohodlné cestě směrem k prasklinám na patách, které by se mohly infikovat, pokud by se neléčily!

*Zmírnění zácpy – dalším častým problémem u kojenců je zácpa způsobená nedostatečným příjmem vlákniny z pevné stravy v raném dětství. Takže každodenní koupání dítěte v teplé vodě může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené těmito stavy, aniž by způsobilo další komplikace, jako je průjem atd.;

*Povzbuzujte čas, kdy se oba rodiče/pečovatelé starají, i děti samotné, a také podpořte růst sebevědomí prostřednictvím her, jako je společné cákání ve vaně a zpívání dětských říkanek;

Jak tedy vidíte, existuje mnoho dobrých důvodů, proč koupat své miminko každý den – není to žádná práce navíc, kterou je třeba přidat na váš již tak dlouhý seznam!

Jen se ujistěte, že je pro ně voda příjemná (ne příliš horká nebo studená) a v případě potřeby použijte jemný čisticí prostředek bez mýdla. Odpočiňte si a užijte si tento výjimečný společný čas a zároveň pomáhejte svému dítěti udržet zdravé a čisté!