Jak čtete knihu, když držíte dítě

Jak čtete knihu, když držíte dítě? Čtení knihy v držení dítěte může být pro čerstvé maminky trochu stresující. V tomto příspěvku na blogu probereme několik tipů, jak na to.

Číst knihu v držení dítěte se může zdát jako nemožný úkol, ale dá se to zvládnout.

Zde je několik tipů, které vám pomohou.

Nejprve si najděte pohodlné místo k sezení. Možná si budete chtít lehnout na židli nebo si lehnout na postel. Ujistěte se, že máte dostatek světla, abyste stránky snadno viděli.

Držte své dítě blízko sebe a dovolte mu, aby si položilo hlavu na vaši hruď. To je pomůže udržet v klidu a pohodě.

Poté knihu držte tak, aby vaše dítě vidělo obrázky a ilustrace. To je udrží v zájmu o příběh.

Nakonec udělejte podle potřeby přestávky, abyste se mohli dítěti věnovat. Užijte si společné čtení.

Umíte číst s novorozencem?

Možná se bojíte začít číst se svým novorozencem, ale není to opravdu nutné. V tomto věku nemají schopnost soustředit se na věci příliš dlouho, takže pravděpodobně zjistíte, že se ošívají nebo usínají, když se snaží číst knihu. Místo toho jim jen mluvte a zpívejte písničky.

To je to, co děti v tomto věku nejraději slyší od svých rodičů a pečovatelů, protože tyto zvuky jsou uklidňující, uklidňující a známé, i když ještě nerozumí tomu, co slova znamenají.

Rádi poslouchají, když vyprávíte příběhy o svém dni nebo opakují říkanky, které se rýmují. Čím častěji to budete dělat, tím lépe, protože děti se učí opakováním.

Postupem času tyto akce vybudují důležité jazykové dovednosti, jako je slovní zásoba a výslovnost. Takže se uvolněte a udělejte si čas při čtení nebo rozhovoru s novorozencem. Nasávají veškerou jazykovou expozici, kterou mohou získat.

Jak představujete dítěti knihu?

Jedním ze způsobů, jak dítě seznámit s knihami, je posadit si je na klín a číst nahlas. Můžete také položit dítě vedle sebe, zatímco budete číst, nebo držet knihu, aby vidělo obrázky.

Některá miminka mohou mít zájem si prohlížet samotné stránky, jiná budou při čtení raději sledovat váš obličej. Ať už zvolíte kteroukoli metodu, dejte si na čas a užijte si společný zážitek.

Dalším skvělým způsobem, jak vzbudit zájem vašeho dítěte o knihy, je nechat je prozkoumat je samo. Umístěte několik oblíbených knih na dosah postýlky nebo přebalovacího pultu a nechte své ratolesti, aby je chytlo a prohlíželo si je, jak se mu zlíbí. Postupem času začnou chtít prozkoumávat další a další knihy a možná začnou sami obracet stránky.

Kdy mám svému dítěti představit knihu?

Na tuto otázku neexistuje žádná odpověď, protože děti se liší v tom, kdy jsou připraveny na nové zážitky. Některá miminka mohou mít zájem o knihy již od narození, zatímco jiná nemusí projevovat žádný zájem, dokud nedosáhnou určitého věku. Obecně však platí, že obvykle je nejlepší seznámit své dítě s knihami někdy mezi 6. a 9. měsícem.

Chcete-li svému miminku začít číst příběhy dříve, než mu bude 6 měsíců, vyberte jednoduché deskové knihy plné jasných barev a obrázků, které upoutají pozornost vašeho dítěte.

Můžete také upozornit na různé předměty nebo zvířata vyobrazená v knize, když ji čtete nahlas. To pomůže rozvíjet zrakové dovednosti vašeho dítěte a také jeho schopnost sledovat příběh.

Měli by rodiče vždy nechat děti vybrat si knihy, které čtou?

Není žádným tajemstvím, že děti milují čtení. Některé děti budou číst vše, co jim přijde pod ruku, zatímco jiné potřebují povzbuzení nebo správnou knihu, aby je zaujaly.

Čtení je kritickou součástí učení – zlepšuje slovní zásobu, mozkové funkce a koncentrační schopnosti – takže ať už máte čtenáře zdráhavého nebo dychtivého, je důležité, aby byly knihy pro vaše dítě dostupné a zábavné.

Ale jak daleko bychom měli zajít, když necháme naše děti, aby si vybraly, co budou číst? Měli by rodiče vždy nechat děti vybrat si knihy, které čtou?

Záleží na tom, když necháte své dítě, aby si většinu času vybralo své vlastní knihy, povzbudí je to, aby si čtení užilo a trávilo více času s knihami. Jsou však chvíle, kdy možná budete chtít trochu více usměrnit jejich výběr čtení.

Pokud máte dítě, které má problémy se čtením, může být užitečné vybrat mu knihy, které jsou na jeho úrovni a v rámci jeho zájmů.

Pomůže to zvýšit jejich sebevědomí a čtení bude příjemnější. Podobně, pokud vaše dítě čte nad úrovní své třídy, možná budete chtít najít knihy, které jsou náročné, ale přesto vhodné pro jeho věkovou skupinu.

Tím, že necháte děti vybrat si většinu vlastních knih, mohou rodiče podpořit lásku ke čtení a zároveň dětem pomoci rozvíjet důležité dovednosti, jako je kritické myšlení a řešení problémů. Takže pokračujte – nechte své dítě, aby si vybralo své další čtení.