Jak číst knihu dítěti

Čtení miminku je skvělý způsob, jak se s dítětem sblížit a pomoci mu učit se. Může to být také velká zábava. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na to, jak číst knihy pro dítě.

Dáme vám pár tipů, jak zpříjemnit zážitek vám i vašemu dítěti. Čtení miminku je skvělý způsob, jak je nastartovat na cestu k celoživotnímu vzdělávání.

Způsoby, jak číst knihu dítěti

Sdílení příběhů je nejlepší způsob, jak pomoci dítěti rozvíjet lásku ke knihám a čtení. Čím více budete svému miminku číst, i když je velmi malé, tím rychleji se budou jeho jazykové dovednosti rozvíjet. Pomůžete jim také vytvořit vzpomínky, které si mohou užívat po celý život.

Ať už chcete povzbudit své dítě, aby se v dospělosti stalo vášnivým čtenářem, nebo jen chcete, aby se nyní učilo a zároveň se bavilo, společné sdílení příběhů je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své ratolesti udělat.

Zde je postup:

Miminka milují opakování

Děti rády poslouchají věci znovu a znovu – nejenže je to udrží v zájmu o to, co se kolem nich děje, ale opakování pomáhá dětem naučit se důležitá slova, která tvoří náš jazyk.

Opakované čtení příběhů s dítětem mu pomůže naučit se, rozpoznat a zapamatovat si klíčová slova a zároveň se seznámit s jejich významem, což je skvělý způsob, jak budovat slovní zásobu.

Udělejte z toho zábavu

Děti poznají, jestli se baví nebo ne, takže je důležité, abyste se při společném čtení knih nebrali příliš vážně.

Dělejte na ně hloupé obličeje během příběhu; upozorňujte na obrázky, když čtete nahlas stránku za stránkou – cokoliv, díky čemu je čtení příjemným zážitkem pro vás oba (a všechny ostatní zúčastněné).

Chcete, aby si vaše dítě spojilo hezké chvíle s tím, co se stane, když si maminka před spaním čte, stejně jako mnoho dnešních dětí, protože jejich rodiče to dělali, když byly malé.

Ukažte na věci

Jak vaše dítě roste, je důležité, aby se naučilo rozpoznávat slova a písmena. Můžete jim pomoci tím, že při čtení nahlas budete na věci upozorňovat – například když čtete knihu o zvířatech, položte si otázky jako „Jak se to zvíře jmenuje?“ nebo „Zní to jako hluk, který vydává slon?“

Tyto druhy interakcí povzbudí děti, aby se soustředily na text, místo aby se jen dívaly na obrázky (což může být rušivé).

Promluvte si o knize

Když si s dětmi po čtení povídáme, pomáhá jim to pochopit, co se naučily z příběhu a jak se tyto lekce uplatňují v jejich vlastních životech.

Můžete říct něco jako: „Jsem tak rád, že se tatínek dnes mohl vrátit domů – stejně jako v knize se někdy stanou věci, které nemůžeme ovlivnit. Ale vždy je důležité být k ostatním laskavý a chápavý, stejně jako postavy v tomto příběhu.“

To dětem pomůže naučit se kriticky přemýšlet o tom, co čtou, což je základní dovednost pro všechny budoucí celoživotní čtenáře.

Čtení příběhů s miminkem je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro jeho vývoj udělat. Pomáhá s jazykovými znalostmi, porozuměním, budováním slovní zásoby a ještě mnohem více.

Navíc nastavuje skvělý režim před spaním, na který se můžete vy i vaše dítě těšit každý den (nebo noc).

Tak se uklidněte a začněte číst ještě dnes!

Kdy byste měli svému miminku začít číst?

Číst svému dítěti v raném věku je jedním z nejlepších způsobů, jak mu pomoci rozvíjet lásku ke čtení. Mozky miminek rostou neuvěřitelně rychle a je důležité, abyste si s nimi co nejdříve četli nahlas, aby se mohly učit jazykové dovednosti od útlého věku.

Výzkumy ukazují, že děti, kterým se často mluví nebo zpívá, mají vyšší IQ než děti, které nejsou během prvního roku života vystaveny příliš velké verbální stimulaci.

Pomáhá také posilovat jejich sociálně-emocionální vazby s pečovateli, což podpoří zdravé vztahy později v životě!

Studie ukazují, že děti, jejichž rodiče s nimi nemluví ani nezpívají, mohou čelit větším problémům, když se učí, jak verbálně komunikovat. Ujistěte se tedy, že si každý den najdete čas na kvalitní čtení.

Tipy, jak s miminkem číst nahlas

Čtěte v uvolněném a pohodlném prostředí: Budete chtít, aby naslouchali pozorně, takže se ujistěte, že sedíte někde v klidu a daleko od rušivých vlivů, jako je televize nebo jiné zvuky, které by mohly upoutat jejich pozornost více než to, co se děje na stránce vaší knihy.

Při čtení používejte různé skloňování: děti milují, když slyší, jak hlasy mění výšku, protože to pomáhá vytáhnout emoce a pocity, se kterými se mohou také ztotožnit! To je také déle udrží v zájmu, protože bude menší šance, že se monotónní řečové vzorce budou nudit (a nakonec usnou).

Ujistěte se, že to děláte, i když to nepřehánějte, protože později to pro ně bude obtížné, když se budou snažit naučit se správnou gramatiku s menším důrazem na to, jak slova znějí, jako když jsou vyslovena.

Ukažte obrázky, aby se i vaše miminko mohlo podívat na to, co se v knize děje. To jim pomůže lépe porozumět jazyku, protože se o věcech učí i vizuálně, místo aby jen slyšeli zvuky samotné bez jakéhokoli kontextu za tím vším (tj. poukazují na zvíře nebo předmět).

Střídejte se ve společném čtení stránek: nečtěte všechno sami, ale nechte je, aby se k tomu přidali tím, že zde řeknete pár slov, ať už se jedná o jednoduchá slova jako „pes“ nebo složitější fráze, jako je „kluk utekl“.

Studie ukazují, že děti, které tráví více času verbální interakcí s dospělými, mají skóre IQ než děti, které během prvního roku života nedostávají dostatek stimulace.

Čtěte knihy se silným jazykem: Knihy, které obsahují jednoduchá slova a krátké věty, mohou být pro děti, které jsou připraveny učit se složitější slovní zásobu, nudné, takže vyzkoušejte i některé příběhy napsané na vyšších úrovních čtení, jako je „The Giving Tree“ od Dr. Seusse nebo Shela Silversteina. “

Tímto způsobem je bude zajímat celý příběh, aniž by usnuli dříve, než dokončíte jednu stránku, protože je nudilo poslouchat opakující se fráze znovu (aniž by byly představeny nějaké nové informace).

Používejte loutky nebo vycpaná zvířata jako rekvizity při čtení; to pomůže odvést pozornost od sebe, pokud se vaše dítě snadno rozptýlí tím, že se bude rozhlížet, místo aby se soustředilo na to, co se děje mezi ním a knihou.

Nikdy není pozdě začít číst svému dítěti a má to mnoho výhod. Hlasité čtení pomáhá s rozvojem jazyka, rozšiřuje jejich slovní zásobu a podporuje lásku ke knihám, která jim zůstane na celý život.

Tak si dnes vyzvedněte pár dětských příběhů a pusťte se společně do této zábavné aktivity.