Co Je Dobrá Kniha Dát Na Miminko

Jakou knihu je dobré dát na miminko? Existuje spousta skvělých knih, které můžete dát jako dárky pro miminko, ale zde jsou některé z našich oblíbených:

-The Very Hungry Caterpillar od Erica Carlea

– Goodnight Moon od Margaret Wise Brown

-Where the Wild Things Are od Maurice Sendaka

-Udělejte cestu pro kachňata od Roberta McCloskeyho

– Manšestr od Dona Freemana

Každá z těchto knih je svým způsobem výjimečná a všechny se budou líbit novorozencům i rodičům. Takže pokud hledáte skvělou knihu, kterou byste dali na miminko, kterákoli z nich by byla perfektní!

Bonusový tip: Chcete-li k dárku přidat něco zvláštního, proč nepřiložit kopii knihy spolu s dětskou dekou nebo plyšovým medvídkem? Rodičům se to bude líbit!

Je vaše dítě díky čtení chytřejší?

Několik studií zjistilo pozitivní souvislost mezi čtením malým dětem a jejich pozdějším akademickým úspěchem.

Většina těchto studií se však zabývala dopadem sdíleného čtení knih na starší předškoláky (kolem tří let) a konkrétně nezkoumala, zda díky čtení rodičů jsou děti chytřejší.

To je problematické, protože neexistují žádná spolehlivá hodnocení pro kojence do věku přibližně 18 měsíců, takže je těžké vědět, zda jim prospěl veškerý čas, který jste strávili čtením příběhů, když byly malé, nebo ne.

Vědci z Carnegie Mellon University v Pittsburghu ale nyní provedli právě takovou studii!

Hlásí, že:

Časné čtení s dítětem může podpořit vývoj mozku stimulací nervových spojení v částech mozku dítěte, které jsou důležité pro jazykové dovednosti.

Studie publikovaná v časopise Pediatrics se zabývala tím, jak čtení ovlivňuje mozkovou aktivitu u 19 kojenců, kterým bylo během prvního roku života předčítáno, nebo ne.

Mozky dětí byly skenovány ve věku 12 a 24 měsíců pomocí funkční blízké infračervené spektroskopie (fNIRS), což je technologie, která měří hladiny kyslíku v mozku.

V obou věkových skupinách vědci zjistili, že kojenci, kterým rodiče četli, vykazovali zvýšenou aktivaci ve dvou oblastech mozku souvisejících s vývojem jazyka: v oblasti Broca a oblasti Wernicke.

Zjistili také, že tato zvýšená aktivace byla spojena s lepšími jazykovými dovednostmi, když byly děti hodnoceny ve věku 24 měsíců.

Autoři studie tvrdí, že jejich zjištění naznačují, že čtení malým kojencům je důležité pro stimulaci raného vývoje mozku a položení základů pro budoucí jazykové dovednosti. Doporučují číst miminku každý den, pokud možno od narození!

To je skvělá zpráva pro rodiče – je to další dobrý důvod, proč číst pohádky před spaním svému děťátku každý večer (nebo i přes den)!

Nejen, že poskytuje čas na spojení a pomáhá podporovat lásku ke knihám, ale také pomáhá důležitým způsobem rozvíjet jejich mozky. Takže pokračujte ve čtení, rodiče! Vaše děti vám za to později poděkují!

Umí číst jednoleté dítě?

Krátká odpověď je, že ne, roční dítě neumí číst. To však neznamená, že se vaše dítě nemůže naučit číst již v tak nízkém věku nebo dokonce ještě před nástupem do školy. Zde je několik tipů, jak naučit čtenářské dovednosti v raném věku:

Naučte se základní fonetiku pomocí kartiček a dalších materiálů navržených speciálně pro batolata (např. knihy „ABC“).

Čtěte nahlas z jednoduchých příběhů o známých tématech, jako jsou zvířata nebo ovoce/zelenina, aby si děti mohly rozvinout porozumění tomu, jak slova vypadají, když jsou vyslovena nahlas – pomůže jim to zapamatovat si, která se k sobě snadno hodí; pak postupem času začněte zavádět složitější koncepty!

Jakmile děti zvládnou základy, jako jsou ABC, čísla a tvary; postoupí na další úroveň, kde začnou číst krátké věty o svých oblíbených věcech (např. „Mám hlad“), poté delší věty, které jsou těžší, ale přesto pro ně zábavné, protože jim to dává něco konkrétního, na co se mohou soustředit, zatímco se učí, jak písmena jít spolu v pořadí make-up slov – to vše před spaním!

Zde je seznam doporučených knih: Goodnight Moon od Margaret Wise Brown nebo jakákoli jiná obrázková kniha, kterou rádi čtete s dítětem v noci, než odejde do říše snů.

To jim pomůže vštípit dobré návyky, jako je pozorné naslouchání, když ostatní mluví, aby mohli lépe porozumět tomu, co se v těchto časech říká – a to vše bez problémů s usínáním!

A konečně, nadále poskytovat podpůrné a pečující domácí prostředí, které je příznivé pro učení; buďte trpěliví, když si dávají na čas, aby dali věci do pořádku, protože každý postupuje svým vlastním tempem; po cestě je hodně povzbuzujte a chvalte, kdykoli se jim podaří dosáhnout něčeho nového.

Každý den s trochou úsilí pomůže vašemu dítěti stát se úspěšným čtenářem!

Jak mohu zlepšit IQ svého dítěte?

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro zlepšení IQ vašeho dítěte. Některé z nich zahrnují:

-Čtení svému dítěti

– Mluvit se svým dítětem

-Hraje si s dítětem

-Podpora vývoje vašeho dítěte prostřednictvím stimulace a zkoumání

Všechny tyto aktivity pomohou stimulovat mozek vašeho miminka a podpoří zdravý kognitivní vývoj. Ujistěte se, že každý den trávíte čas se svým malým dítětem a buďte kreativní při hledání způsobů, jak je zapojit do učení! Vaše dítě vám za to později poděkuje.