Co je Board Book for Baby? Průvodce

Co je desková kniha pro miminko? Pokud jste čerství rodiče, možná se ptáte, jaký typ knihy je pro vaše miminko nejlepší. Palubní knihy jsou skvělou volbou, protože jsou robustní a vydrží žvýkání.

V tomto příspěvku na blogu budeme diskutovat o tom, co jsou deskové knihy a proč jsou skvělou volbou pro kojence a batolata.

Co je Board Book For Baby?

První dětská kniha, kterou bude dítě držet v ruce, se nazývá desková kniha. Tyto knihy jsou vyrobeny ze silných kartonových stránek, díky čemuž jsou odolné i pro nejmenší a snadno se čistí, pokud se zašpiní nebo rozžvýkají.

Samotný obal může být buď ze stejného materiálu jako stránky, nebo může mít látkový potah přes horní část kartonu s volitelným plastovým okénkem, které umožňuje dětem vidět, co je uvnitř, než se samy otevřou (jako například „Pat The Bunny“ od Dorothy Kunhardt).

Ve skutečnosti tyto typy knih bývají dostatečně pevné, takže bez ohledu na to, kolikrát je dítě hodí přes pokoj – vždy dopadnou perfektně.

Tabule pro děti jsou obvykle plné různých textur a barev, které pomáhají stimulovat všech pět smyslů. To je důvod, proč tolik knihkupectví má celé sekce věnované právě těmto typům – stejně jako sekce pro „deskové vydání“ běžných obrázkových knih.

Děti se nerodí s uměním číst, ale určitě se mohou učit prostřednictvím obrázků a barevných předmětů v raném věku. A pokud náhodou existuje nějaký oblíbený příběh nebo píseň, kterou rádi čtete znovu a znovu, nebojte se – většina deskových knih je dodávána s audio CD nahrávkami, takže si společný zážitek můžete užít ještě více.

Jsou knihy Board Books lepší pro děti?

Hodně se diskutuje o tom, zda jsou nebo nejsou deskové knihy pro miminka lepší. Deskové knihy jsou tlustší a odolnější než tradiční paperbacky, takže je méně pravděpodobné, že se poškodí, když je dítě slintá nebo je pohází. Mohou také pomoci naučit děti tvary a barvy.

Někteří lidé však namítají, že deskové knihy mohou být pro novorozence příliš stimulující a způsobit přetížení smyslů.

Doporučují se držet tradičních paperbacků, dokud dítě nebude mít alespoň šest měsíců. Nakonec je na vás, abyste se rozhodli, co je pro vaše dítě nejlepší. Vyzkoušejte několik různých typů knih a zjistěte, co vaše dítě preferuje.

Kdy mám svému dítěti představit deskové knihy?

Americká pediatrická akademie (AAP) doporučuje seznamovat s knihami děti od věku kolem šesti měsíců. Deskové knihy jsou pro tuto věkovou skupinu skvělou volbou, protože jsou odolné a vydrží žvýkání.

Někteří rodiče se rozhodnou počkat, až jejich dítě trochu povyroste, než je seznámí s knihami, obvykle kolem devíti nebo deseti měsíců. Je to proto, že děti v tomto věku jsou obvykle vývojově připraveny začít otáčet stránky a zkoumat obsah knihy.

Nakonec záleží na každém jednotlivém rodiči, kdy chce své dítě seznámit s deskovými knihami. Pokud máte obavy, že vaše dítě ještě není vývojově připraveno, poraďte se se svým pediatrem. V opačném případě se bavte výběrem nových deskových knížek, které si můžete společně přečíst!

Jaký je rozdíl mezi vázanou a deskovou knihou?

Vázaná kniha je vyrobena z tvrdé lepenky potažené látkou nebo papírem. Stránky jsou obvykle řezány na linii přehybu a hřbet je přilepen k obálce.

Na druhé straně desková kniha má stránky, které jsou silnější a odolnější, protože jsou vyrobeny z těžké lepenky. Deskové knihy mají také chlopně, které lze použít k ponechání stránek zavřených, když se nečtou.

Knihy s pevnou vazbou bývají dražší než deskovky, protože vydrží déle. Deskové knihy jsou však lepší pro batolata, která ráda věci žvýkají, protože se tak snadno nepoškodí jako knihy v pevné vazbě.

Jak seznámíte dítě s knihou o nástěnce?

Aspoň v tom nejsi sám. Každá máma a táta musí přijít na to, jak nejlépe představit své dětské knihy v mladém věku, zejména deskové.

Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba pamatovat, když seznamujete své dítě nebo batole s knihou, je, že existuje mnoho různých způsobů, jak to úspěšně provést.

Co funguje pro jednu rodinu, nemusí fungovat pro jinou, takže vyzkoušejte tyto tipy níže a zjistěte, co vaší rodině vyhovuje nejlépe.

Zde je několik návrhů, jak představit dítěti deskovou knihu:

Kupte si deskové knihy i pro dospělé

Když přijde čas na čtení s vašimi nejmenšími, začněte tím, že jim nahlas přečtete z jejich oblíbených nových titulů, jako jsou „Velmi hladová housenka“ a „Měsíc na dobrou noc“. Pokud se vám povalují deskové knihy, je to skvělé.

Ale nebojte se koupit si výtisk každé knihy, abyste ji mohli číst se svým dítětem. Nejen, že jim to pomůže naučit se číst, ale také jim to ukáže, že čtení je důležitou a zábavnou činností pro celou rodinu.

Začněte s Bigger Board Books

Pokud je vaše dítě ještě malé, začněte tím, že mu dáte větší deskové knihy místo menších. Malé ručičky je totiž snáze drží a otáčí stránky.

Navíc nebudou frustrovaní snahou mít knihu otevřenou, zatímco se budou snažit prohlížet obrázky. Jakmile vaše dítě zestárne a bude dobře držet své vlastní knihy, můžete přejít k menším možnostem.

Čtení miminku před spaním je skvělý způsob, jak představit deskové knihy

Nejlepší čas na čtení s dítětem je před spaním. Budete si moci odpočinout a užít si společné chvíle a zároveň mít čas o samotě (což každý rodič potřebuje).

Čtení knih také pomůže vašemu dítěti rychleji usnout, protože poskytuje pohodlí před usnutím.

To však neznamená, že byste to měli dělat jen jednou denně nebo dokonce jen v nočních hodinách – pokud se chystají na další kolo příběhů, než se zítra ráno znovu pustí, rozhodně pokračujte!

Jen se ujistěte, že nebudete číst stejnou desku znovu, protože je to pravděpodobně po chvíli omrzí.

Vyberte si deskové knihy, které odpovídají zájmům a dovednostem vašeho dítěte, aby pro ně bylo čtení zábavnější

Při přípravě knihy o nástěnkách vždy věnujte pozornost zájmu svého dítěte.

Při čtení ukazujte na obrázky a text, aby se dozvěděli, jak slova vypadají na stránce

Může se to zdát jako taková základní informace, ale vašemu dítěti v budoucnu pomůže, když se naučí, jak vypadají slova s ​​obrázky dohromady.

Nemusíte ukazovat na každé slovo nebo obrázek; jen si někdy během čtení udělejte čas, aby vaše dítě vidělo, jak jeho oblíbené knihy ve skutečnosti vypadají, když jsou vytištěny zblízka. To jim poskytne oficiální úvod k deskovým knihám, které odpovídají jejich vlastním zájmům a dovednostem.

Otevřete se svým dítětem rozhovor o deskových knihách

Pokud je vaše dítě dostatečně malé, zkuste se ho zeptat, co si o knize myslí, než ji budete číst společně.

Je to skvělý způsob, jak se rodič i dítě dozvědět více o vzájemných zájmech a zároveň zavést některá nová slovní zásoba jako „co si myslíte, že toto slovo znamená? Bavte se všemi těmito tipy, jak seznámit dítě s deskovou knihou.

Tyto návrhy se mohou zdát jednoduché, ale jsou důležitou součástí toho, jak pomoci vašemu dítěti vyvinout se v někoho, kdo miluje čtení stejně jako my, až vyroste.