Co dělat na mateřské dovolené, než se dítě narodí?

Co dělat na mateřské dovolené, než se miminko narodí? Na mateřské dovolené lze před příchodem miminka udělat několik věcí.

Nastávající matka může například chtít vyhledat péči o dítě nebo si napsat, co chce/potřebuje doma, takže není pochyb o tom, kdy přijde čas vrátit se po porodu do práce.

Také se musí zamyslet nad tím, zda bude v této době potřebovat pomoc v domácnosti a kolik peněz bude potřeba na pokrytí těchto výdajů.

Nemusí se to zdát jako okouzlující úkol, ale finanční příprava zajišťuje stres v prvních dnech, kdy máte novorozence u sebe (a snižuje případné budoucí výčitky).

Není nic horšího, než strávit celý den tím, že se budete těšit, až vyrazíte ven, a teprve pak si uvědomíte, že v peněžence nemáte dost peněz…

Co mám dělat během mateřské dovolené?

Zůstaňte během mateřské dovolené aktivní, abyste zůstali zdraví. Může to být těžké, ale měli byste se snažit každý den dělat něco, co vám zrychlí tep. Netlačte se však příliš daleko! Vaše tělo se pravděpodobně stále vzpamatovává z těhotenství, takže teď může být nejlepší vzít to v klidu.

Můžete se také cítit unavení nebo mít bolesti v určitých oblastech těla, což ztěžuje udržení aktivity než obvykle. Pokud je to možné, nenechte se tím zastavit – berte věci zpočátku pomalu, dokud si nezvyknete být opět v „aktivní službě“!

Dalším způsobem, jak se udržet v kondici a zároveň si užít volno v práci, je zapojit se do lekce prenatální jógy s dalšími těhotnými ženami, které hledají to samé, co vy. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s dalšími těhotnými ženami a zapojit se do některých zdravých aktivit a zároveň trávit čas s podobně smýšlejícími lidmi.

Mohu nastoupit na mateřskou dříve, než bylo plánováno?

Ano, ale záleží na vašem zaměstnavateli. Někteří zaměstnavatelé vám mohou umožnit začít dříve a jiní ne.

Měli byste se obrátit na personální oddělení vaší společnosti a zjistit, jaké jsou zásady pro mateřskou dovolenou na vašem pracovišti.

Není-li stanoveno pravidlo, můžete se zeptat, zda by neudělali výjimku, která by pomohla vyjít vstříc skutečnosti, že oba rodiče budou v tomto období doma pečovat o své dítě.

Nejlepší je příliš netlačit, protože někdy se může nátlak na zaměstnavatele obrátit proti němu a vést k tomu, že odmítne začít dříve, než bylo plánováno – i když to technicky máte povoleno!

Může mi zaměstnavatel odmítnout termín mateřské dovolené?

Ve většině případů vám váš zaměstnavatel nemůže odmítnout termín mateřské dovolené, protože zákon vyžaduje, abyste mu poskytli kopii potvrzení vašeho lékaře.

Zaměstnavatelé se však mohou zeptat, zda by to chtěli vidět, a v některých případech provést úpravu doby čerpání volna, pokud tato úprava negativně neovlivní ostatní zaměstnance, kteří vykonávají svou práci.

Pokud je někdo k dispozici na pozici, kde v tuto chvíli není, může být ubytování poskytnuto, ale obecně platí, že pokud byl jiný zaměstnanec požádán, aby pokryl dny nemoci nebo plánovanou dovolenou, měl by nejprve vyplnit tyto mezery, než se zeptat na přibírání hodin navíc od ostatních v době, kdy se podnikání zpomaluje.

Například: V rušné sezóně (jako je léto) snad nikdo nebude muset chvíli pracovat přesčas, když je podnikání pomalé. V zimě se však může naskytnout příležitost vybrat si nějaké hodiny navíc, a právě tam se zaměstnavatelé mohou dostat do problémů, když zaměstnancům umožní pracovat příliš mnoho hodin v jednom týdnu.

O kolik velikostí podprsenky se zvýší, když jste těhotná?

Není neobvyklé zaznamenat nárůst velikosti podprsenky během těhotenství. Závisí to na několika faktorech, jako je změna vašich prsou a přirozený vývoj vašeho těla během těhotenství.

Pokud před otěhotněním stále nosíte podprsenku, doporučuje se kupovat si podprsenky o jednu nebo dvě velikosti větší, než je obvyklé, aby se mohly během tohoto procesu přizpůsobit budoucímu růstu prsní tkáně.

Jak čas plyne po porodu, můžete zjistit, že se postupně vracíte dolů, dokud se nevrátí vaše původní velikost před otěhotněním. To znamená, že nákup nových těhotenských podprsenek každých pár měsíců bude nezbytný, pokud si chcete zachovat dobrou podporu při kojení zároveň.